Włodzimierz Czarzasty

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Włodzimierz Czarzasty

Wybory w Polsce

Włodzimierz Czarzasty. Wiek, wykształcenie, rodzina, majątek. Kim jest kandydat do Sejmu z listy Lewicy?

2023-09-07 10:45

Włodzimierz Czarzasty jest kandydatem do Sejmu z listy Lewicy. W wyborach parlamentarnych 2023 startuje w okręgu 32, czyli z Sosnowca, jako "jedynka". Kim jest kandydat do Sejmu z listy Lewicy? Oto sylwetka Czarzastego. Dowiedzcie się wszystkiego o jego karierze, rodzinie, wykształceniu i majątku. Niektóre fakty mogą zaskakiwać.

Włodzimierz Czarzasty urodził się w 1960 roku w Warszawie, to znany polityk i przedsiębiorca. Aktualnie jest posłem, ale na swoim koncie ma też inne funkcje. W latach 1999–2005 Czarzasty był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w latach 2006–2017 przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia „Ordynacka”. Od 2016 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w 2021 przekształconego w Nową Lewicę i od tegoż roku współprzewodniczący partii. Poseł na Sejm IX kadencji, od 2019 wicemarszałek Sejmu IX kadencji. 

Włodzimierz Czarzasty - wykształcenie

Włodzimierz Czarzasty jest z wykształcenia politologiem, o czym mało kto wie. Czarzasty to absolwent studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i jak podano na stronie Sejmu jego zawód to: politolog. W latach 1983–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wyborach parlamentarnych w 1997 roku ubiegał się o miejsce w Sejmie z ramienia SLD. Został jednym z liderów Stowarzyszenia „Ordynacka”, w 2006 wybrany na przewodniczącego tej organizacji.

Włodzimierz Czarzasty - rodzina

O prywatnych sprawach Włodzimierza Czarzastego wiadomo niewiele. Wiadomo jednak, że w latach 1990-2000 razem z żoną Małgorzatą Czarzasty współtworzył oficynę wydawniczą Muza. Małżonkowie mają córkę i wnuczkę.

Majątek Włodzimierza Czarzastego: dom, jacht i potężna biblioteka

Z najnowszego oświadczenia majątkowego Włodzimierza Czarzastego za rok 2022 wynika, że polityk posiada: dom o powierzchni 255 m kw., wyceniony na ok. 1,5 mln zł (w ramach wspólności majątkowej), mieszkanie liczące 35 mkw warte 350 tys. zł. Ma też "nieruchomość zabudowaną" o powierzchni 0,5 ha i wartości 2,5 mln zł (w ramach wspólności majątkowej). Posiada też akcje w wydawnictwie Muza. Zadeklarował także, że ma jacht motorowy warty 20 tys. W oświadczeniu wypisał też wyposażenie domu warte 30 tys., obrazy warte 50 tys. (wspólnota majątkowa), biblioteczkę liczącą 15 tys. tomów wartą 80 tys. oraz wyroby ze srebra, złota. 

POLECAMY: Borys Budka. Wiek, wykształcenie, rodzina, majątek. Kim jest kandydat do Sejmu z listy KO?

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
Express Biedrzyckiej Włodzimierz Czarzasty