Podwyższenie wieku przejścia na emeryturę
Rząd PO-PSL wprowadził stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat dla wszystkich Polaków. PiS po dojściu do władzy przywrócił poprzedni wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet). Co jakiś czas wraca jednak pomysł jego podwyższenia. Zachęca do tego OECD, ponieważ przez starzenie się, nie tylko Polaków, ale wszystkich Europejczyków, przyszłe emerytury będą głodowe.
Emeryci dostaną trzynastkę w różnej wysokości. Sprawdź, ile tobie ZUS wypłaci
Wcześniejsza emerytura dla wybranych
Zwolennikiem wyższego wieku emerytalnego jest też Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Ale stawia warunek. - System musi przewidywać opcję wcześniejszego przejścia na emeryturę w przypadku braku możliwości podjęcia pracy, na przykład ze względu na stan zdrowia – mówi Majkowski.
Nie ważcie się kombinować!
A co o dłuższej pracy w wieku senioralnym sądzą Polacy? - Niech nie ważą się kombinować przy wieku emerytalnym! Jest dobrze i nie ma potrzeby, aby coś zmieniać. Naharujemy się w pocie czoła kilkadziesiąt lat i chcemy pocieszyć się dłużej emeryturą, na którą ciężko zapracowaliśmy. Nie będziemy tyrać do końca życia, bo emerytowi też się należy trochę komfortu – mówi nam Jan Bogusz (64 l.), pracownik gospodarczy z Seroczyna (woj. mazowieckie).
Emerycie uwaga! Waloryzacja będzie coraz niższa! Szokujące wnioski z najnowszego raportu NBP
Polacy tyrają
Przeciwna zmianom jest też Małgorzata Kuc (58 l.) z Siedlec. - Jestem przeciwna, by podniesiono wiek emerytalny, bo i tak w porównaniu do długości życia jest wyśrubowany. Polacy ciężko tyrają całe życie, wychowują dzieci i należy się nam w końcu trochę wolnego na emeryturze! - mówi "Super Expressowi".