13. emerytura 2023

Emeryci dostaną trzynastkę w różnej wysokości. Sprawdź, ile tobie ZUS wypłaci

2023-03-15 5:00

W kwietniu wraz z comiesięcznymi rentami i emeryturami ZUS wypłaci dodatek – tzw. trzynastą emeryturę. Wyniesie ona 1588,44 zł brutto. Od tej kwoty zostanie odprowadzona składka zdrowotna (143 zł), a w przypadku większości emerytów także podatek dochodowy. W zależności, ile ktoś ma emerytury, potrącony podatek wyniesie od 5 zł aż do 191 zł.

Trzynastka pomniejszona o daniny

Drożyzna dokucza wszystkim Polakom, a w szczególności seniorom. Nic dziwnego, że wielu z nich oczekuje kwietniowego przelewu z ZUS, gdy wraz z comiesięczną emeryturą, na ich konta trafi trzynasta emerytura w wysokości minimalnego gwarantowanego świadczenia. Po odprowadzeniu od trzynastki składki zdrowotnej (9 proc.), świadczenie to wyniesie 1445,48 zł. Tyle jednak otrzymają tylko seniorzy z groszowymi emeryturami (do 819 zł na rękę), gdyż w tym roku rząd nie zdecydował się na zwolnieniu dodatku z podatku.

Emerycie uwaga! Waloryzacja będzie coraz niższa! Szokujące wnioski z najnowszego raportu NBP

Najniższa trzynastka: 1254 zł

Jak informuje ZUS wielu seniorów dostanie trzynastkę różnej wysokości. W przypadku osób z emeryturą minimalną będzie to ok. 1400 zł. Najniższą trzynastkę (w kwocie 1254,48 zł) dostaną wszyscy ze świadczeniami powyżej 2274 zł.

Wybory 2023 odbędą się w Dniu Papieskim? Padła konkretna data, rzecznik PiS zajął stanowisko

Brakuje środków na trzynastkę

Dlaczego w tym roku dodatek jest opodatkowany? Zapewne rząd szuka oszczędności. Trzynastka jest od 2019 r. wypłacana z Funduszu Solidarnościowego, przewidzianego dla osób niepełnosprawnych. W tym roku nie ma w nim wystarczających środków, dlatego rząd zdecydował się pożyczyć na wypłatę trzynastki 5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Tak wynika z opublikowanego niedawno rozporządzenia Rady Ministrów. 

P. WDÓWIK: OPIEKUNOWIE NIEPEŁNOSPYCH BĘDĄ MOGLI DORABIAĆ
Sonda
Czy rząd powinien zwiększyć wysokość wypłacanej właśnie trzynastej emerytury?
Listen on Spreaker.