WAŻNY werdykt TK! Wybór na I prezesa Sądu Najwyższego był NIEZGODNY z konstytucją

2017-10-24 16:20

We wtorkowe popołudnie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sposób wyboru sędzi Małgorzaty Gersdorf na I prezesa Sądu Najwyższego był niezgodny z konstytucją. Jak tłumaczył w uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Mariusz Muszyński: - Tryb wyboru I prezesa SN powinien być uregulowany w ustawie, a nie w regulaminie. Dodał jednak przy tym: - Samo powołanie przez prezydenta I prezesa SN nie może być kwestionowane.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o Sądzie Najwyższym, w zakresie dotyczącym regulaminu wyboru kandydatów na I prezesa SN, jest częściowo niekonstytucyjna. Za niekonstytucyjne uznano też przepisy samego regulaminu w tej sprawie.

Pomimo tego TK pozostawił jednak bez rozpoznania wniosek posłów PiS o uznanie podjętych przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf czynności za nieskuteczne. Złożyli oni w marcu wniosek o uznanie niekonstytucyjności jej wyboru. Podkreślali wówczas, że zasady wyboru kandydatów na I prezesa SN określone są w regulaminie, a powinny w ustawie. Zwracali też uwagę na brak uchwały Zgromadzenia Ogólnego SN o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na I prezesa SN. Wnioskodawcy chcieli również, by TK - w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności wyboru sędzi Gersdorf - unieważnił wszystkie podjęte przez nią decyzje.

Prezes Przyłębska poinformowała, że wyrok "zapadł większością głosów". Do tego sędzia sprawozdawca dodawał: - Konsekwencją wyroku jest konieczność takiego ukształtowania procedury wyłaniania kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, by była ona zgodna ze standardami konstytucyjnymi. Samo powołanie przez prezydenta pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie może być kwestionowane.

TK ogłosił orzeczenie w składzie: J.Przyłębska - przewodniczący, M. Muszyński - sprawozdawca, L. Kieres, J. Piskorski oraz Z. Zielonacki.

Zobacz także: Biuro Podróży Sąd Najwyższy. Ile na podróże po świecie wydała prezes Sądu Najwyższego??

Polecamy również: KURIOZALNE tłumaczenie rzecznika prezes Sądu Najwyższego z jej obecności na ślubowaniu sędziego TK

Przeczytaj ponadto: 18 000 zł emerytury dla prezes Przyłębskiej