juz-drugi-pacjent-zostal-wyleczony-z-hiv

i

Autor: Getty Images

UWAGA PACJENCI!

Ważny lek znika z aptek, a zamienników brak. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

2022-09-06 8:31

Zła wiadomość dla pacjentów. Produkcja leku Alfadiol została wstrzymana, a w polskich aptekach nie ma dostępnych zamienników. W sprawie interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. "Super Express" poprosił Ministerstwo Zdrowia o komentarz.

Alfadiol był jedynym lekiem na polskim rynku, który zawierał alfakalcydol - pochodną witaminy D, dzięki której nasz organizm lepiej wchłania wapń. Preparat ten był przypisywany pacjentom z niedoborem witaminy D i jej czynnych metabolitów, któremu towarzyszy osteoporoza starcza lub postmenopauzalna.

Lek przyjmowały również osoby zmagające się z:

  • rozmiękaniem i krzywicą kości,
  • niedoczynnością przytarczyc,
  • zbyt niskim stężeniem wapnia w krwiobiegu.

Pacjenci sięgali po Alfadiol również m.in. z powodu:

  • osteodystrofii nerkowej,
  • niewydolności nerek związanych z zaburzoną gospodarką nerkową. 

ZOBACZ TAKŻE: Ta choroba prowadzi do niepełnosprawności. Nie lekceważ osteoporozy!

Express Biedrzyckiej 30.08.2022 - Marek Sawicki

Alfadiol znika z rynku. Zamienników nie ma 

Niestety pacjenci przyjmujący Alfadiol mają obecnie duży problem. Produkcja preparatu została wstrzymana, a na naszym rynku nie ma dostępnych zamienników. 

"Z GSK otrzymaliśmy informację, iż Alfadiol został usunięty z portfolio producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia" - poinformował portal gdziepolek.pl.

Interwencja RPO ws. ważnego leku

W sprawie interweniował już Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, który napisał list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Z informacji przekazanych przez zaniepokojonych pacjentów pilnie potrzebujących wskazanego leku wynika, że w aptekach obecnie nie można już praktycznie znaleźć leków o dawce 0,25 mg, natomiast dawka 1 mg jest już dostępna na poziomie marginalnym (znajduje się w kilku aptekach w Polsce)" - napisał RPO. 

Prof. Wiącek wskazał także, powołując się na art. 68 Konstytucji RP, że władze publiczne mają obowiązek zapewnić obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej niezależnie od ich sytuacji materialnej. 

Oświadczenie Ministerstwa Zdrowia

Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o komentarz w tej sprawie. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"W imieniu rzecznika prasowego informuję, że produkt leczniczy Alfadiol decyzją podmiotu odpowiedzialnego został na stałe wstrzymany w obrocie. Jest to niezależne od Ministra Zdrowia. Resort, w ramach ustawowych narzędzi, podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zapewnić dostęp polskim pacjentom do skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii. W tym celu Minister Zdrowia 21 lipca 2022 r. wydał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu (w trybie art. 4 ust. 8 ustawy Prawo farmaceutyczne) produktu leczniczego Alpha D3 0,25 micrograme capsule moi, Alfacalcidol, kapsułki miękkie, 0,25 µg. Pierwsze partie produktu trafiły już do Polski.

W sytuacji, gdy pacjent ma problem z nabyciem leku, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym terapię, aby ustalić możliwość zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej. Gdy lekarz prowadzący leczenie podejmie decyzję o wprowadzeniu do terapii produktu, który jest niedostępny, Minister Zdrowia może wydać zgodę na sprowadzenie go w trybie importu docelowego (na podstawie art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne). Szczegółowe informacje dotyczące importu docelowego można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce >>Załatw sprawę<<". 

ZOBACZ TAKŻE: Czwarta dawka szczepionki. Już wszystko jasne, Niedzielski zdradza szczegóły

Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany