Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

polityczne tsunami po wyborach?

W 100 dni rozliczą PiS? Tusk powołuje tajemniczy zespół! Prezes PiS ma powody do obaw?

2022-10-11 9:35

Na niedawnym spotkaniu z wyborcami w Kluczborku Donald Tusk zapewniał, że po zwycięstwie jego formacji w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych dojdzie do solidnego rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Trybunał Stanu to jest pieszczota, oni będą siedzieć - grzmiał lider PO. Jak informuje Wirtualna Polska, Tusk ma w głowie bardzo konkretny plan na przeprowadzenie tego procesu. Powołał już do życia tajemniczy zespół, który w zaledwie 100 dni od ogłoszenia wyników wyborów ma znacząco rozliczyć PiS i znacząco usprawnić funkcjonowanie państwa.

Donald Tusk przekonywał w trakcie spotkania w Kluczborku, że podstawą procesów karnych dla przedstawicieli obecnego obozu władzy będą m.in. raporty Najwyższej Izby Kontroli. Procesy to jednak nie wszystko. Lider PO mówił również o szybkim i zdecydowanym "czyszczeniu" państwa po ewentualnym zwycięstwie opozycji. W trakcie spotkania zapowiedział ponadto prace tajemniczego zespołu, który miałby odwracać szkodliwe (jego zdaniem) zmiany wprowadzone przez formację Jarosława Kaczyńskiego. - My nie mamy czasu, żeby pięć lat czy cztery lata zajmować się sprzątaniem po PiS. Nie chcę tutaj epatować jakimiś tajemnicami, ale robię to w dyskrecji, pracuje duży zespół ludzi. Ja nazywam ten zespół roboczo "Sto dni" - stwierdził enigmatycznie. - Będziemy mieli do wyborów przygotowaną rozpiskę na każdy dzień po wyborach, w ciągu stu dni wszystko będzie wyczyszczone, ja przed wyborami publicznie przedstawię ten harmonogram stu dni (…). Te sto dni musi wystarczyć, żeby te najbardziej bulwersujące złogi, że tak powiem, z tej stajni Augiasza usunąć - dodawał.

Czym jest zespół "Sto dni"?

Według ustaleń Wirtualnej Polski chodzi o kilkunastoosobowy zespół ekspertów z różnych dziedzin - gospodarczych, społecznych, prawnych - którzy opracowują między innymi projekty ustaw dotyczące funkcjonowania kluczowych dziś instytucji państwowych (m.in. telewizji publicznej, prokuratury czy najważniejszych spółek Skarbu Państwa). Zespół ma tworzyć "wąska grupa osób". To zewnętrzni eksperci - m.in. autorytety prawnicze - współpracujący m.in. z Instytutem Obywatelskim, a także politycy ze ścisłego kierownictwa PO. Członkowie zespołu nazywanego "Sto dni" mają zapewnić stworzenie formalnych ram dla sprawnego przejmowania władzy przez obecną opozycję. Politycy PO mają obawiać się, że PiS będzie robiło wszystko, by uniemożliwić demokratyczne przekazanie władzy dzisiejszej opozycji. - W zespole tym zasiadają przede wszystkim "branżowcy". W każdej branży, w każdym kluczowym sektorze, jest bardzo dużo do zrobienia. Od wymiaru społecznego, przez gospodarczy, energetyczny, po wymiar prawny. W zespole pracuje bardzo wielu dobrych ekspertów, którzy wiedzą wszystko o swoich obszarach - mówił WP poseł Robert Kropiwnicki, członek Zarządu Krajowego PO.

Reakcje w PiS

Z zapowiedzi Donalda Tuska kpi Pałac Prezydencki. - Ja bym się spytał przewodniczącego Tuska, co przewiduje dla mnie - czy trybunał rewolucyjny i gilotynę od razu, czy może jakiś malowniczy loch, czy obóz reedukacyjny w Gołdapi? - zapytał ironicznie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Paweł Szrot. Tymczasem rzecznik PiS Radosław Fogiel w rozmowie z portalem zapewniał, że celem jego formacji jest ochrona Polaków przed tym właśnie, aby Donald Tusk nie cofał wprowadzonych przez nią reform. - Co chce odwrócić Tusk? Wzrost płacy minimalnej? Programy społeczne, takie jak 500+? Czy może wzmocnienie i modernizację polskiej armii? Chcą powrotu do sytuacji z czasów rządów PO, gdy stawka godzinowa nie przekraczała kilku złotych, wbrew obywatelom podniesiono wiek emerytalny, a jednostki wojskowe na wschodzie Polski były likwidowane? - przekonywał Fogiel.

Sonda
Rozstrzygnijmy to raz na zawsze! Donald Tusk, czy Jarosław Kaczyński?
Express Biedrzyckiej - Szymon Hołownia punktuje Donalda Tuska. Mocne!