Organizatorem zajęć jest Instytut Socjologii. Seminarium będzie prowadzone przez prof. Pawła Śpiewaka. Uczestnictwo w zajęciach, które rozpoczną się w lutym, jest fakultatywne (ale kończyć się bedą zaliczeniem na ocenę). Co ważne dla wszystkich chętnych, uczelnia przewidziała dla studentów jedynie 10 miejsc. Jak były poseł napisał w opisie przedmiotu: - Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny. Warto poznać socjologiczny obraz Polski Jarosława Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego (z jego formacją) jako przedmiot socjologicznej obserwacji. Zasadnicze pytania zajęć to: kim i z jaką wizją świata szef PiS zdobył i utrzymuje władzę; kolejne: co sprawia, że mimo wielu krytyk utrzymuje jego formacja bardzo wysoki poziom społecznego poparcia i wreszcie, co stanowi o języku czy wręcz ideologii PiS tak, jak bywa przedstawiania przez liderów partii; który z elementów mowy publicznej ma decydujący charakter.
W trakcie zajęć studenci mają poznać m.in. odpowiedź na pytanie, "co sprawia, że mimo wielu krytyk utrzymuje jego formacja bardzo wysoki poziom społecznego poparcia i wreszcie". Prof. Śpiewak zapowiedział również ż przyjrzenie się technikom retorycznym stosowanym przez prezesa PiS.
W literaturze przedmiotu zawarto m.in. różne biografie Jarosława Kaczyńskiego czy też publikacje Jadwigi Staniszkis, Antoniego Dudka czy też Sławomira Cenckiewicza.
Jedna z internautek wyraziła swoją dezaprobatę względem tej inicjatywy pisząc:
"Socjologia Jarosława Kaczyńskiego"- nowy fakultatywny przedmiot dla studentów UW. Wkładowca prof. P.Śpiewak.
— Nola Rajs (@ricenola1) 29 listopada 2017
Nie, no ja wszystko rozumiem, nawet, że syn-młody, zdolny Śpiewak ma ambicje robić karierę pod parasolem PiS, ale szanujmy jeśli już nie siebie, to chociaż naukę @pis_u
Zobacz także: Były premier Jan Olszewski apeluje do prezesa PiS: Jarek, nie idź na premiera!