Dziś głosowanie w Senacie o ustawach o SN i KRS. Trwają protesty w całej Polsce

2017-12-15 10:36

W czwartek senatorowie zakończyli dyskusję nad ustawą o Sądzie Najwyższym. W dniu dzisiejszym Senat kontynuować będzie prace nad ustawami sądowymi. O 8:30 zbierze się senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji by rozpatrzyć wnioski zgłoszone do nowelizacji ustawy o KRS oraz ustawy o SN. Tymczasem w czwartkowy wieczór w 77 polskich miejscowościach protestowano przeciwko zatwierdzeniu tychże. Apelowano, aby podobnie jak w lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował te ustawy.

W czwartek o godz. 20 Senat zakończył debatę nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Senatorowie omawiali ją przez kilkanaście godzin od środowego wieczoru (gdy zakończono debatę nad zmiana w KRS). Senacka komisja wniosła o przyjęcie ich bez poprawek, o co prosił prezydencki minister Paweł Mucha. Komisja odrzuciła stanowiska senatorów PO o odrzucenie ustawy, zostały one zgłoszone jako wnioski mniejszości. Głosowanie - jak poinformowano - odbędzie się w piątkowym bloku głosowań. Złożone w debacie poprawki oceni jeszcze senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Jeśli senatorowie nie wniosą własnych zmian, ustawy trafią na biurko Andrzeja Dudy.

Tymczasem na ulicach polskich miast po raz kolejny w czwartkowy wieczór pojawił się „łańcuch światła”. Przeciwko reformie sądownictwa protestowali  mieszkańcy 77 polskich miejscowości. Największe manifestacje odbyły się w Warszawie. Zorganizowano je przed Pałacem Prezydenckim, skąd protestujący przemaszerowali przed gmach Senatu:

 

 

Podobne demonstracje zorganizowano też w 76 innych miastach - m.in. w Białymstoku, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Kielcach, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, ale też w Ełku, Raciborzu, Płocku, Złotoryi, Węgorzewie czy Chełmie:

 

 

Zobacz także: Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS PRZEGŁOSOWANE! Komisja Wenecka grozi Polsce

Nasi Partnerzy polecają