Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła w sprawie tych projektów posiedzenie wczoraj po godz. 1.30. W piątek posłowie opozycji postulowali o odrzucenie obu tych projektów w całości, jednak nie zyskali poparcia wśród Zjednoczonej Prawicy. Z tego powodu posłowie musieli przegłosować wszystkie poprawki do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. W sumie zgłoszono ich 85 (62 do SN i 23 do KRS). Każda poprawka była głosowana oddzielnie a towarzyszyły im wystąpienia posłów opozycji, którzy zamiast zadawania, zgodnie z regulaminem, pytań dotyczących danych poprawek atakowali projekty i proponowane zmiany w sądownictwie. Ostatecznie jednak oba projekty zostały przegłosowane i skierowane do Senatu.
#Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Dokumentem zajmie się teraz @PolskiSenat #SądNajwyższy #SN pic.twitter.com/Eb5uDEtnKC
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 8 grudnia 2017
Nowelizacja ustawy o #KrajowaRadaSądownictwa uchwalona przez #Sejm. Teraz @PolskiSenat #KRS pic.twitter.com/kFa2LF3RUI
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 8 grudnia 2017
Tymczasem Komisja Wenecka przyjęła w piątek dwie opinie na temat przegłosowanych przez Sejm ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Uznała, że proponowana przez Polskę reforma stanowi "poważne zagrożenie" dla sądownictwa. W komunikacie komisja stwierdziła, że oba projekty, wraz z wcześniejszymi zmianami w sądach wydanymi przez PiS, stanowią "poważne zagrożenie" dla sądów. Komisja stwierdziła, że przyznanie Sejmowi prawa do wyboru członków KRS, w połączeniu z proponowanym odwołaniem obecnie siedzących członków, "doprowadzi do daleko idącego upolitycznienia tego organu". Poinformowano, że przyjęcie ustaw w proponowanym kształcie może poskutkować zastosowaniem artykułu 7 Traktatu UE, czyli nałożeniem kar finansowych na Polskę.
Komisja Wenecka zaleciła w przyjętej opinii ponowne rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Wg opinii nowe uprawnienia szefa resortu mają "negatywny wpływ" na niezależność prokuratury i sądownictwa
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) 8 grudnia 2017
Oburzenie faktem przyjęcia przedmiotowych projektów ustaw wyrazili stojący pod Sejmem Obywatele RP, którzy zapowiedzieli:
Sejm uchwalił właśnie ustawę o SN.
— Obywatele RP (@ObywateleRP) 8 grudnia 2017
Ustawa jest niekonstytucyjna nawet dla posłów PiS-u.
Dziś z Sejmu nie wyjdziecie.
Zobacz także: Ile zarobiła firma za kampanię "Sprawiedliwe sądy"? Kwota robi DUŻE wrażenie