SEJM PO URLOPIE.

i

Autor: Artur Hojny

Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS PRZEGŁOSOWANE! Komisja Wenecka grozi Polsce

2017-12-08 16:17

W tle dominującej w przekazie medialnym dymisji Beaty Szydło ze stanowiska premiera oraz nominacji na jej następcę Mateusza Morawieckiego trwały w piątek prace Sejmu. W trakcie glosowań zajmowano się m.in. prezydenckimi projektami nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Pomimo licznych protestów posłów opozycji projekty zostały przegłosowane przez posłów PiS i skierowane do Senatu.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła w sprawie tych projektów posiedzenie wczoraj po godz. 1.30. W piątek posłowie opozycji postulowali o odrzucenie obu tych projektów w całości, jednak nie zyskali poparcia wśród Zjednoczonej Prawicy. Z tego powodu posłowie musieli przegłosować wszystkie poprawki do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. W sumie zgłoszono ich 85 (62 do SN i 23 do KRS). Każda poprawka była głosowana oddzielnie a towarzyszyły im wystąpienia posłów opozycji, którzy zamiast zadawania, zgodnie z regulaminem, pytań dotyczących danych poprawek atakowali projekty i proponowane zmiany w sądownictwie. Ostatecznie jednak oba projekty zostały przegłosowane i skierowane do Senatu.

 

 

 

 

Tymczasem Komisja Wenecka przyjęła w piątek dwie opinie na temat przegłosowanych przez Sejm ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Uznała, że proponowana przez Polskę reforma stanowi "poważne zagrożenie" dla sądownictwa. W komunikacie komisja stwierdziła, że oba projekty, wraz z wcześniejszymi zmianami w sądach wydanymi przez PiS, stanowią "poważne zagrożenie" dla sądów. Komisja stwierdziła, że przyznanie Sejmowi prawa do wyboru członków KRS, w połączeniu z proponowanym odwołaniem obecnie siedzących członków, "doprowadzi do daleko idącego upolitycznienia tego organu". Poinformowano, że przyjęcie ustaw w proponowanym kształcie może poskutkować zastosowaniem artykułu 7 Traktatu UE, czyli nałożeniem kar finansowych na Polskę.

 

 

Oburzenie faktem przyjęcia przedmiotowych projektów ustaw wyrazili stojący pod Sejmem Obywatele RP, którzy zapowiedzieli:

 

 

Zobacz także: Ile zarobiła firma za kampanię "Sprawiedliwe sądy"? Kwota robi DUŻE wrażenie