Andrzej Duda w Kijowie. Został uhonorowany w Alei Odważnych

i

Autor: JAKUB SZYMCZUK/KPRP

Czołgi dla Ukrainy

Ukraińcy wdzięczni za militarne wsparcie! „Dziękujemy Polsce za presję na Niemcy i świat w sprawie Leopardów” – mówi nam dyrektor kijowskiego teatru

2023-01-27 13:11

Polska jest państwem, które od początku wspomaga Ukraińców w walce z Rosją. Nie tylko przyjęliśmy rekordową liczbę uchodźców wojennych, ale także regularnie dostarczamy armii ukraińskiej sprzęt wojskowy. Ostatnio zdecydowaliśmy o przekazaniu kolejnych czołgów, a konkretnie kompanii 14 czołgów Leopard2. - Nigdy w historii nie było podobnej solidarności – mówi nam Wołodymyr Petraniuk, dyrektor teatru w Kijowie.

Klamka zapadła! Po wielotygodniowych negocjacjach udało się dopiąć sprawę dostaw czołgów dla Ukrainy. Prezydent Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie „miesiące”, ale szkolenia dla ukraińskich żołnierzy mają zacząć się „tak szybko, jak to możliwe”.

Czołgi wzmocnią Ukrainę w walce z Rosją

Biden przyznał też, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, by wyzwolić ukraińskie terytorium i wzmocnić ukraińską armię przed kolejnymi atakami Rosjan.

Zanim jednak amerykańskie czołgi trafią na Ukrainę, dotrą tam dostawy czołgów z krajów europejskich, które będą, jak stwierdził Biden, „bardziej dostępne i możliwe do łatwiejszego zintegrowania na polu bitwy w nadchodzących tygodniach i miesiącach”.

Presja na Niemcy przyniosła skutek. Leopardy trafią na Ukrainę!

Chodzi głównie o niemieckie czołgi Leopard, przed przekazaniem których długo wzbraniali się Niemcy. Swoje Leopardy chciały przekazać także inne europejskie kraje, m.in. Polska, jednak na to także nie było zgody Niemiec. Na szczęście Niemcy po międzynarodowej krytyce zmienili zdanie i rząd niemiecki ostatecznie zdecydował o przekazaniu 12 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry. Zezwolił na dostawy także innym krajom europejskim, które chcą dać Ukrainie czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów. Prezydent Andrzej Duda jako pierwszy poinformował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kompanię 14 czołgów Leopard. Ukraińcy nie kryją swojej wdzięczności za taki obrót spraw.

Ukraińcy nie kryją swojej wdzięczności za przekazanie czołgów

- Nigdy w historii nie było podobnej solidarności. Świat połączył się przeciwko moskiewskiemu diabłu. Dziękujemy Polsce za presję na Niemcy i świat w sprawie Leopardów. Dziękujemy USA za Abramsy. Razem wygramy z moskiewskim szatanem – mówi nam Wołodymyr Petraniuk, dyrektor teatru w Kijowie.

Prezydent Zełenski dziękuje Polsce za pomoc w uzyskaniu czołgów

Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował polskim przywódcom za ważne decyzje wojskowe.

„Dziękuję Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu, Mariuszowi Błaszczakowi, Jackowi Siewierze i Narodowi Polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2. Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!” - napisał na Twitterze Zełenski.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1618903919056551936

Ukraina dostanie łącznie 100 czołgów od krajów NATO

Także inne kraje zapowiedziały przekazanie Ukrainie Leopardów ze swoich zasobów. Mają je wysłać m.in. Norwegia, Holandia, Finlandia, Szwecja, Hiszpania.

Z kolei Wielka Brytania potwierdziła, że przekaże Ukrainie kompanię 14 czołgów bojowych Challenger2.

- W sumie ponad 100 nowoczesnych czołgów, w tym niemieckie Leopardy i amerykańskie Abramsy otrzymają od sojuszników ukraińskie siły zbrojne – stwierdził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Dr Szymon Kardaś: "Skala problemów humanitarnych w Ukrainie w nadchodzących miesiącach może być bardzo duża" [Raport Walczaka]
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinna powstać fabryka broni dla Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają