Wołodymyr Zełenski

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

NEGOCJACJE Z ROSJĄ

Ukraina powinna zrezygnować z Krymu? USA przekonują administrację Zełenskiego o potrzebie "realistycznych wymagań"

2022-11-14 7:09

Jak donoszą amerykańskie media, administracja Joe Bidena "mięknie" w sprawie Ukrainy. Według "The Washington Post", USA zwróciły się niedawno do Ukrainy z prośbą o to, by tamtejsze władze zaprzestały publicznych oświadczeń o braku zamiaru negocjacji z Rosją, dopóki Putin pozostaje u władzy na Kremlu. Z kolei "The Wall Street Journal" informuje o radach doradcy prezydenta USA dla Kijowa, aby Ukraińcy postawili "realistyczne wymagania" dot. negocjacji.

Jak donosi "The Wall Street Journal" Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, miał zalecić administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby rozważyła postawienie realistycznych wymagań, umożliwiających rozpoczęcie negocjacji z Rosją. Ukraina miałaby m.in. zmienić swoje stanowisko dot. zwrotu zaanektowanego w 2014 roku Krymu. 

Media: USA chcą, aby Ukraina sprawiała wrażenie otwartości do negocjacji 

Według gazety, Sullivan miał przekazać sugestie USA podczas swojej wizyty w Kijowie na początku listopada. Dziennikarze opierają się na rozmowach z amerykańskimi oraz zachodnioeuropejskimi oficjelami. Według nich Stany Zjednoczone nie zamierzają naciskać na Ukrainę, jednak chcą, aby Kijów przynajmniej sprawiał wrażenie otwartości do negocjacji z Rosją. - Mówimy Ukraińcom, że to do nich należy decyzja, kiedy to zrobić. Ale może dobrze byłoby zrobić to wcześniej - mówił jeden z rozmówców "WSJ". 

Z kolei według "The Washington Post", USA zwróciły się niedawno do Ukrainy z prośbą, aby zaprzestały kategorycznych oświadczeń o braku możliwości negocjacji z Rosją, dopóki Putin pozostaje u władzy. Rozmówcy amerykańskiej gazety są jednak przekonani, że Stany Zjednoczone nie próbują naciskać na Ukrainę w sprawie rozmów. Chodzi jedynie o sprawienie wrażenia gotowości do negocjacji i szukania rozwiązań na rozwiązanie konfliktu. 

Jakie stanowisko przyjmie Ukraina? Zełenski zapowiedział ważne przemówienie podczas szczytu G20

Ukraina przedstawi swoje stanowisko podczas szczytu G20, na którym zostanie wyemitowane nagranie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że odpowie na wszystkie ważne pytania dotyczące Ukraińców i ich międzynarodowych partnerów. 

- Aktywnie przygotowujemy się do bardzo ważnego dla Ukrainy tygodnia. Tygodnia dyplomatycznego. W Indonezji odbędzie się szczyt G20. Nasze stanowisko zostanie przedstawione w bardzo wymowny sposób - zapewnił Zełenski

Nagranie zostanie wyemitowane we wtorek, 15 listopada. 

[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Zima pokona Rosjan?! Płk Piotr Lewandowski: "Po prostu zamarzną"
Sonda
Czy Ukraina powinna zmienić swoje wymagania ws. negocjacji z Rosją?

Coraz mniej Polaków chce pomagać Ukraińcom?

Włącz podcast i posłuchaj o nastrojach Polaków w obliczu kolejnych kryzysów!

Listen to "Gotowość do wspierania uchodźców systematycznie spada - Prof. Sadura. RAPORT WALCZAKA" on Spreaker.