Zgodnie z przepisami, do złożenia wniosku potrzebnych było 151 podpisów posłów, ale ostatecznie pod dokumentem zebrano 191 podpisów. Wniosek zawiera osiem zarzutów. Glapiński oskarżany jest o złamanie konstytucji i ustaw o NBP m.in. przez finansowanie deficytu budżetowego, interwencje na rynku walutowym bez upoważnienia zarządu NBP i upolitycznienie banku centralnego.
Zabiorą Glapińskiemu NBP? Balcerowicz: trzeba mieć dobry argument
- Wniosek, który składamy ws. Trybunału Stanu dla prezesa NBP, to wniosek całej koalicji 15 października – powiedział w Sejmie poseł Nowej Lewicy, Tomasz Trela (45 l.). - Stoimy na stanowisku, że Trybunał Stanu dla szkodnika Adama Glapińskiego jak najbardziej się należy – dodał polityk.
Złożenie wniosku oznacza uruchomienie urzędniczej machiny, która zdecyduje, czy prezes Adam Glapiński poniesie konsekwencje.
Glapiński wyciąga rękę na zgodę: "Nie wiem, czy ktokolwiek będzie się chciał z nim spotkać"
Procedura składa się z 5 kroków:
Spis treści
- I Skierowanie wniosku do komisji
- II Komisja rozpocznie prace
- III Potrzebna uchwała Sejmu
- IV Wyrok Trybunału Stanu
- V Prezes NBP może stracić stanowisko
I Skierowanie wniosku do komisji
Wstępny wniosek dotyczący postawienia prezesa NBP przed TS zostanie oceniony pod kątem wymogów formalnych przez marszałka Sejmu. Następnie marszałek skieruje wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
II Komisja rozpocznie prace
Komisja wyśle wniosek do Adama Glapińskiego, który będzie miał miesiąc na odpowiedź na piśmie. Rozpoczną się prace komisji, w tym zbadanie dowodów, wysłuchanie świadków i oskarżonego szefa NBP. Działania te zajmą co najmniej pół roku.
III Potrzebna uchwała Sejmu
Jeśli komisja potwierdzi zarzuty, Sejm zagłosuje za uchwałą o pociągnięciu Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Do podjęcia uchwały potrzebna jest większość bezwzględna, ale według Trybunału Konstytucyjnego, potrzeba jednak większości kwalifikowanej (trzy piąte głosów). Po uchwale prezes NBP zostanie zawieszony w obowiązkach.
IV Wyrok Trybunału Stanu
Skład Trybunału Stanu wyznaczy sędzia Sądu Najwyższego. Trybunał sprawdzi zarzuty stawiane w uchwale Sejmu i wyda wyrok, który potwierdzi lub zaprzeczy oskarżeniu o złamanie konstytucji przez szefa NBP.
V Prezes NBP może stracić stanowisko
Jeśli wyrok Trybunału Stanu będzie niekorzystny dla Adama Glapińskiego, może on stracić fotel prezesa NBP oraz otrzymać zakaz pełnienia funkcji publicznych. Trybunał teoretycznie może orzekać także inne kary jak utrata prawa wyborczego.