Trybunał Konstytucyjny

i

Autor: Lukas Plewnia/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic Bartłomiej Sochański skoczył z mostu

WAŻNE

Trybunał Konstytucyjny: wpłynął wniosek prezydenta ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

2023-02-21 13:10

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniosek jest analizowany - poinformowało we wtorek PAP Biuro Prasowe Trybunału Konstytucyjnego . Uchwalona niedawno nowela ma wypełnić "kamień milowy" dot. sądownictwa związany z KPO.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli w grudniu posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. 10 lutego prezydent poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.

Jak wówczas wskazywał prezydent, przepisy noweli ustawy o SN "dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli". "Dlatego właśnie to TK powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot" - powiedział Andrzej Duda.

Ocenił, że w praktyce nie opóźni to wypłaty środków z KPO dla Polski, ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje porozumienie zawarte przez rząd z Komisją Europejską - co i tak wymaga czasu.

K. LUBNAUER: POPARCIE DLA NAS STABILNIE ROŚNIE