Ukraina. Wojenne zniszczenia

i

Autor: AP Ukraina. Wojenne zniszczenia

Wojna w Ukrainie

To zaskakujące! Pierwszy Włoch z zarzutami za wstąpienia do Legionu Międzynarodowego

2022-08-10 19:44

Zarzut wstąpienia do Legionu Międzynarodowego postawił młodemu Włochowi prokurator z genueńskiego oddziału prokuratury do walki z mafią i terroryzmem. Mężczyźnie grozi od 2 do 7 lat więzienia. Włoch został objęty śledztwem w sprawie zaciągnięcia się do korpusu ochotników walczących na Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom - podały w środę (10.08) włoskie media. To zaskakujące, bo władze większości krajów europejskich - choć nie zezwalają oficjalnie na zaciąganie się do obcych wojsk - to patrzą na to "z przymrużeniem oka".

Włochowi grozi kara więzienia

Agencja Ansa wyjaśnia, że śledztwo prokuratury zostało wszczęte po wypowiedzi, jakiej mieszkaniec Genui Kevin Chiappalone udzielił tygodnikowi „Panorama”, gdzie zapowiedział zamiar udziału w obronie Ukrainy. Jak wyjaśnił, decyzję tę podjął po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin mówił o planach „denazyfikacji Ukrainy”. Według agencji, Włoch bez żadnego doświadczenia wojskowego i umiejętności posługiwania się bronią wyjechał z kraju w maju. Prawdopodobnie dostał się na Ukrainę przez polską granicę. Po szkoleniu obecnie przebywa najpewniej w Donbasie.

Jest on jedyną osobą objętą dochodzeniem, ale śledczy sprawdzają, czy włoskich ochotników jest więcej i czy działa sieć, która ich rekrutuje. Na początku wojny na Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję 24 lutego, władze Włoch przestrzegały swoich obywateli przed udaniem się na front i przypominały, że grozi za to kara więzienia. Media informowały, że na front udała się między innymi 23-letnia Włoszka, która wcześniej służyła w siłach powietrznych.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina finalnie pobije Rosję i wygra wojnę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE