W poniedziałek w Krakowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja dotycząca kwestii antysemityzmu, w której bierze udział m. in. właściciel Tesli i platformy „X", Elon Musk. Sympozjum jest częścią uroczystości upamiętnienia Holocaustu, organizowanych pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Żydów.
Na początku konferencji list od Andrzeja Dudy przeczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. – Około siedmiu tysięcy osób doczekało oswobodzenia. Ale też, co nie mniej ważne, zerwane zostały okowy milczenia o tym prawdziwym piekle na ziemi! Na nic zdały się wysiłki hitlerowskich oprawców, aby zatrzeć ślady popełnionych zbrodni. Jak w 1945 roku, tak i dzisiaj oraz po wsze czasy z tamtego miejsca rozlega się nigdy nie milknący krzyk przestrogi – zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda przypomina, że wkrótce upłynie 79 lat od momentu, kiedy bramy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zostały otwarte. Dlatego, w rocznicę wyzwolenia więźniów z tej przerażającej fabryki śmierci obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
– Każdego 27 stycznia całą wspólnota ludzka łączy się w akcie czci dla pomordowanych oraz współczucia i troski wobec ocalonych. W tym dniu na nowo podsycamy płomień pamięci o wydarzeniach, o których w pierwszym obronnym odruchu ludzkiej psychiki chciałoby się zapomnieć – ale które muszę być pamiętane i właściwie rozumiane także przez przyszłe pokolenia – przekazał Duda. W sposób szczególny misję tę kontynuuje Polska, kraju którego 3 mln obywateli żydowskich padło ofiarami Holokaustu.
Zdaniem prezydenta szczególne poruszenie może budzić fakt, że władze III Rzeszy umiejscowiły swój zbrodniczy przemysł pogardy właśnie na terytorium podbitej i okupowanej Polski, która była przez wieki tolerancyjnym, bezpiecznym, wspólnym domem przedstawicieli wielu ras, języków, kultur i religii.
Prezydent Duda zwrócił również uwagę, że na tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu kładzie się cieniem terrorystyczny atak na Izrael, którego 7 października ubiegłego roku dopuścili się członkowie Hamasu. – Oddajemy hołd ofiarom tej agresji i łączymy się w bólu z ich rodzinami. Ufamy także, że wszyscy uprowadzeni zakładnicy jak najszybciej powrócą do swoich domów, do wyczekujących ich krewnych i przyjaciół – podkreślił Andrzej Duda w liście.