Jaruzelski, Urban

i

Autor: TVP/screen, Adam Nocoń/Super Express Jaruzelski, Urban

Rocznica zbrodni

Tabliczka z grobu Jerzego Urbana zaginęła! Mogiły dygnitarzy stanu wojennego [WIDEO]

2022-12-13 8:20

Nagrywając kolejny odcinek programu "Niezapomniani. Cmentarne historie" odwiedziliśmy Powązki Wojskowe, gdzie pochowanych jest wielu polityków i wojskowych z czasów stanu wojennego. Zimowa aura sprawiła, że groby pokryła gruba warstwa śniegu. Odśnieżając mogiłę Jerzego Urbana (+89 l.), zauważyliśmy, że na grobie nie ma tabliczki z jego imieniem i nazwiskiem, która znajdowała się tu od dnia pogrzebu.

Na Powązkach Wojskowych obok siebie pochowani są m.in. generał Wojciech Jaruzelski (1923-2014) i były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania (1927-2020). Głównym odpowiedzialnym za stan wojenny jest zdecydowanie Jaruzelski. 13 grudnia 1981 roku piastował on funkcję Prezesa Rady Ministrów i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Kania jako członek Rady Państwa poparł wprowadzenie stanu wojennego.

Stan wojenny. Groby komunistów i wybiórcza pamięć Jarosława Kaczyńskiego. Niezapomniani

Ważną personą po stronie komunistycznej władzy był wówczas także Władysław Ciastoń (1924-2021), generał dywizji Milicji Obywatelskiej, wiceminister spraw wewnętrznych PRL i późniejszy ambasador w Albanii. W latach 1979-1981 był dyrektorem Departamentu V MSW. Potem piastował funkcję szef Służby Bezpieczeństwa (1981–1986). W 1984 był podejrzany o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984). Jednak w wyniku interwencji najwyższych organów partyjno-państwowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jego sprawę wyłączono z procesu toruńskiego, a on sam został uniewinniony. W październiku 1990 aresztowany wraz z gen. brygady MO Zenonem Płatkiem (1929-2007, pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie) i oskarżony o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Popiełuszki. Zostali jednak wówczas uniewinnieni przez sąd.

Ofiary Stanu wojennego - groby bohaterów. Niezapomniani WIDEO

Dopiero w  2019 uznany winnym represjonowania opozycjonistów poprzez ich bezprawne powołanie do wojska w listopadzie 1982, stanowiące zbrodnię przeciwko ludzkości oraz zbrodnię komunistyczną i prawomocnie skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolność.

Zobaczcie, jak wyglądają ich groby w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Groby komunistów. Tak wyglądają w rocznicę Stanu wojennego

Quiz. Co wiesz o stanie wojennym? Tylko znawcy PRL-u dostają 8/10!

Pytanie 1 z 10
1. Jak zaczynało się wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłaszał stan wojenny w Polsce?