Polityka, temat Szpiedzy GRU grasowali w Polsce!

i

Autor: Shutterstock Polityka, temat Szpiedzy GRU grasowali w Polsce!

Jest groźnie!

Były szef kontrwywiadu: Szpiedzy GRU grasowali w Polsce!

2023-03-21 5:01

Rozbita przez ABW siatka rosyjskich szpiegów najprawdopodobniej działała na zlecenie GRU - twierdzi były wiceszef polskiego kontrwywiadu Wojciech Brochwicz, odnosząc się do niedawnej akcji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W jej efekcie zatrzymano 6 osób, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla infrastruktury krytycznej w Polsce.

GRU, czyli Główny Zarząd Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, to centralny organ wywiadu Rosji. Działająca od czasów zimnej wojny organizacja, składa się z 13 oddziałów głównych, z czego tzw. pierwsze kierownictwo zajmuje się wyłącznie krajami Unii Europejskiej. Dla oficerów GRU w Moskwie pracuje kilkuset agentów za granicą. Podlegają im też żołnierze specnazu. 

Rosjanie chcieli wysadzać składy kolejowe w Polsce

W ostatnich miesiącach rosyjskich szpiegów zatrzymywano m.in. w Niemczech, Szwecji czy Norwegii. Jak jednak podkreśla dla PAP Wojciech Brochwicz, namierzenie całej siatki agentów to rzadkość. Chwali on skuteczność polskiego kontrwywiadu.

- ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne - stwierdził już na czwartkowej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zabezpieczono kamery, sprzęt elektroniczny oraz nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych. - Mówimy tu np. o wysadzaniu składów kolejowych - nie pozostawia złudzeń Wojciech Brochwicz. Podkarpacie, region, w którym miała działać grupa rosyjskich szpiegów, jest największym zapleczem transportowo-magazynowym dla armii ukraińskiej. Płynie tędy do Ukrainy pomoc z całego świata.

Wojsko amerykańskie stacjonujące na terenie lotniska Rzeszów Jasionka. Obrona granicy wschodniej
Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany