Lloyd Austin

i

Autor: AP/Susan Walsh Lloyd Austin

MROCZNA WIZJA

Szef Pentagonu alarmuje. “Rosyjska wojna na Ukrainie to zwiastun potencjalnej globalnej tyranii”

2022-11-19 19:17

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył w sobotę 19 listopada, że niepowodzenie we wspieraniu Ukrainy przy zabezpieczeniu jej przyszłości może doprowadzić do "świata tyranii i chaosu". - Będziemy stać przy Ukrainie - zapewnił.

Szef Pentagonu Lloyd Austin, przemawiając na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w kanadyjskim Halifaxie, ostrzegł również przed ryzykiem globalnego rozprzestrzeniania broni jądrowej.

- Koledzy Putina, autokraci, obserwują. I mogą dojść do wniosku, że zdobycie broni jądrowej da im własną licencję na polowanie. A to może napędzić niebezpieczną spiralę proliferacji nuklearnej - ostrzegł Austin, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

- Nie zostaniemy wciągnięci w wojnę Putina. Ale będziemy stać przy Ukrainie, gdy ta walczy, by się bronić. Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - dodał.

Amerykański wojskowy przekazał również, że USA wyciągają wnioski z Ukrainy, by pomóc sojusznikom z Azji i Pacyfiku stać się "bardziej zwinnymi i odpornymi" i dodał, że Chiny, podobnie jak Rosja, dążą do świata, w którym "siła ma rację".

Odnosząc się do wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, szef Pentagonu stwierdził, że jest to następstwem "wojny z wyboru" przeciwko Ukrainie, za którą odpowiedzialność ponosi prezydent Rosji Władimir Putin.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa. “Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja i kropka”

Obecny na spotkaniu w Kanadzie estoński prezydent Alar Karis oświadczył, że "strategiczne cele Rosji się nie zmieniły", gdyż jak zauważył "Putin nadal chce rozmontować aktualny euroatlantycki układ bezpieczeństwa i przywrócić swoją hegemonię w krajach bałtyckich i nad Polską".

Według estońskiego lidera NATO musi jak najszybciej wdrożyć nową postawę obronną, która wymaga większej obecności i wcześniejszego rozmieszczenia broni, sprzętu i amunicji.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, przemawiając na spotkaniu w Kanadzie, powiedział: "Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja i kropka".

Express Biedrzyckiej - GEN. MIECZYSŁAW BIENIEK: Chinom zależy na wygaszeniu konfliktu
Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?