Boris Johnson i Mateusz Morawiecki

i

Autor: KRYSTIAN MAJ/ KPRM Boris Johnson i Mateusz Morawiecki

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Mateusz Morawiecki jedzie do Londynu i Oslo

Szefowie rządów będą debatować nad możliwością rozwiązania sytuacji za naszą wschodnią granicą. Czy uda się powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainę i czy Europa jest bezpieczna? To główne tematy szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Wielkiej Brytanii, które odbędą się we wtorek 8 marca w Londynie.W szczycie grupy i Wielkiej Brytanii, weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Tuż po tych rozmowach, szef polskiego rządu uda się do Oslo na spotkanie z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier Mateusz Morawiecki jedzie do Londynu i Oslo

W ramach wizyty premiera Morawieckiego w Londynie przewidziano: spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkanie premierów państw V4 z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oraz spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z premierem Johnsonem - poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO: WOJNA NA UKRAINIE: 7.03.2022. Putin zmiękł? Przedstawił swoje żądania. Negocjacje z Rosją. [Relacja z wojny, 7 marca 2021]

Przedmiotem rozmów premierów będzie inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej konsekwencje. Przywódcy przedyskutują działania podejmowane przez państwa Grupy Wyszehradzkiej i Wielką Brytanię w związku z rosyjską agresją. Szefowie rządów omówią skutki wojny dla bezpieczeństwa państw europejskich, w tym energetycznego oraz cyberbezpieczeństwa. Będą rozmawiać także o sposobach wsparcia dla Ukrainy oraz pomocy udzielanej jej obywatelom - informuje Piotr Müller , rzecznik rządu.

Wojna na Ukrainie. Polacy pomagają ukraińskim uchodźcom

Od początku rosyjskiej agresji do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy. Jak zaznaczył Müller, Polska udziela Ukrainie kompleksowej pomocy humanitarnej o wyjątkowo dużej skali. Osoby przekraczające granicę obejmowane są niezbędną opieką medyczną, zapewniana jest im również żywność, odzież, transport oraz noclegi, w istotnej części oferowane dobrowolnie w domach Polek i Polaków.

Przeczytaj koniecznie: Aleksandra uciekła z córeczką z bombardowanego Charkowa. "Pchałam wózek do Lwowa przez trzy dni"

Ukraina może liczyć także na wsparcie Wielkiej Brytanii. Brytyjskie wsparcie obejmuje między innymi pomoc humanitarną, dostawy broni i ułatwienia migracyjne – do kraju będzie mogło przybyć ponad 200 tys. osób. Ponadto władze Wielkiej Brytanii regularnie koordynują z partnerami unijnymi i transatlantyckimi pakiet sankcji nakładanych na Rosjęw związku z jej inwazją na Ukrainę.

Ppłk Krzysztof Przepiórka: Putin wie, że to jego koniec. Rosjanie dostaną łupnia
Sonda
Czy myślisz, że Putin wycofa swoje wojska z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają