Marta Lempart

i

Autor: Magda Pasiewicz/SUPER EXPRESS Marta Lempart

Strajk Kobiet ma „ścieżkę wyjścia z bagna” i daje rządowi 7-dniowe ultimatum

2020-11-01 22:30

Aktywistki ze Strajku Kobiet przedstawiły dziś pierwszy skład Rady Konsultacyjnej, która ma zebrać postulaty Polaków i wdrożyć je w życie. W Radzie znalazło się 17 osób, w tym m.in.: Barbara Labuda, Danuta Kuroń i Piotr Szumlewicz. W ramach założeń tzw. ścieżki wychodzenia z bagna, nowy ruch obywatelski chce skończyć z finansowaniem kościoła przez państwo oraz z wyzyskiem pracowników.

Liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart wyjaśniła podczas niedzielnej konferencji, że Rada ma pracować nad tym, by głosy protestów, które odbywają się w Polsce, zostały zebrane i uporządkowane.

Express Biedrzyckiej - Ryszard Czarnecki: Premier powinien deeskalować protesty

Oto skład Rady Konsultacyjnej: Beata Chmiel, Barbara Labuda, Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Bożena Przyłuska , Michał Boni, Piotr Szumlewicz, Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota i Nadia Oleszczuk.

Druga liderka Strajku Kobiet, Klementyna Suchanow wymieniła na konferencji kilka postulatów, które powtarzają się na protestach. Są to np. kwestie aborcji i pełni praw kobiet, prawa społeczności LGBT, stworzenie świeckiego państwa i usunięcie religii ze szkół i likwidacja umów cywilno-prawnych, czyli śmieciówek.

Aktywistki poinformowały też, że chcą aby rząd przeznaczył więcej pieniędzy na ochronę zdrowia. - W ciągu 7 dni finansowanie ma być zwiększone do 10 proc. PKB. Żądamy, by pieniądze, które płyną do kościoła i TVP PiS wpłynęły w całości na służbę zdrowia - ogłosił Strajk Kobiet.