Wołodymyr Zełenski

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zełeński podjął decyzję. "Nie mamy wyboru". Przygotowania do zatwierdzenia traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa

2022-04-05 12:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił powstanie ukraińskiej delegacji, która weźmie udział w rozmowach z Rosją na temat przygotowania i zatwierdzenia "Traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa Ukrainy". Przewodniczącym ma zostać deputowany Dawid Arachamija. Zełenski stwierdził również, że jego spotkanie z Putinem może jednak nie dojść do skutku.

Zełenski dąży do zatwierdzenia "Traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa Ukrainy"

W poniedziałek, 4 kwietnia Wołodymyr Zełenski wydał dekret prezydencki, na mocy którego sformowana została delegacja, która weźmie udział w rozmowach z Rosją na temat przygotowania i zatwierdzenia "Traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa Ukrainy". Na jej czele stanął deputowany Dawid Arachamija. To on przewodzi również stronie ukraińskiej w rozmowach pokojowych z Rosją — pisze Ukraińska Prawda. 

Pozostałymi członkami ukraińskiej delegacji mają być:

  • minister sprawiedliwości Denys Maliuska,
  • doradca prezydenta Mychajło Podoljak,
  • minister obrony Ołeksij Reznikow
  • i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.

- Nie mamy wyboru, musimy rozmawiać z Rosją. Możliwe jest jednak, że moje osobiste spotkanie z Władimirem Putinem, o które zabiegamy, nie dojdzie do skutku - powiedział prezydent Zełenski podczas briefingu prasowego.

Ukraina potrzebuje gwarantów bezpieczeństwa

Strona ukraińska domaga się od Rosji gwarancji bezpieczeństwa, które są jednym z podstawowych warunków dalszych negocjacji. Wołodymyr Zełeński podkreślił, że Ukraina potrzebuje poważnych partnerów, którzy będą w stanie zagwarantować bezpieczeństwo jego kraju. - Jeśli nie otrzymamy takich gwarancji, za dwa lata Rosja wróci i zaatakuje nas ponownie — stwierdził prezydent. - Gwarantami bezpieczeństwa powinny być państwa gotowe przekazać nam w ciągu 24 godzin różne rodzaje uzbrojenia. Jak dotąd nie otrzymaliśmy jednak listy krajów, które mogłyby to jednoznacznie zadeklarować — powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Reutera i agencję Interfax-Ukraina.

Ukraina chce, by były one zapewnione głównie przez mocarstwa nuklearne, jednak w grupie państw, które miałyby zapewnić gwarancje Ukrainie, znalazłaby się także Polska.

- Jeżeli system gwarancji bezpieczeństwa się sprawdzi, to Ukraina zgodzi się na status neutralny państwa – poinformował Dawid Arachamija. - Jakakolwiek zgoda na traktat pokojowy z Rosją, będzie wymagała zgody w ogólnokrajowym referendum – zaznaczył.

Express Biedrzyckiej 04.04 (gen. Bogusław Pacek, dr hab. Tomasz Słomka, Michał Kamiński) Sedno Sprawy: Krzysztof Bosak
Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?