Sondaże, nie tylko partyjne, często uwzględniają podział na wyborców Zjednoczonej Prawicy, opozycji, Konfederacji i wyborców niezdecydowanych. CBOS postanowił zdradzić, co o nich wiemy.
- W porównaniu do wyborców zdecydowanych na kogo głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych, wśród wyborców niezdecydowanych częściej spotykamy kobiety, osoby młodsze, posiadające wyższe wykształcenie oraz centrowe poglądy polityczne – czytamy w poście CBOS-u na Twitterze.
Z kolei z zamieszczonej grafiki dowiadujemy się, że 55 proc. osób niezdecydowanych to kobiety, a 45 proc. to mężczyźni. 23 proc. jest w wieku 35-44 lata, 22 proc. mieści się w przedziale wiekowym 45-54 proc. Następną najliczniejszą grupą jest przedział wiekowy 25-34 lata – jest ich 18 proc. Następnie jest grupa od 65. roku życia (15 proc.), 55-6 lata (13 proc.) i 18-14 lata (10 proc.)
Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, najwięcej niezdecydowanych osób mieszka na wsi – to 45 proc. Reszta z nich rozkłada się mniej więcej po równo na różnej wielkości miasta. Okazuje się także, że większość, bo 38 proc., osób niezdecydowanych ma wykształcenie wyższe. Wykształcenie średnie ma 25 proc. z nich, a wykształcenie zasadnicze zawodowe posiada 20 proc. Najmniej osób w tej grupie ma wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne – to 7 proc.
CBOS sprawdził także poglądy polityczne. 35 proc. wyborców niezdecydowanych deklaruje poglądy centrowe, 24 proc. poglądy prawicowe, a 18 proc. lewicowe. Z kolei 18 proc. uznało, że trudno powiedzieć.