W opinii minister edukacji sprawa jest prosta. - Mamy Konstytucję, Konkordat, żyjemy w Unii Europejskiej gdzie w większości krajów lekcje religii są finansowane z budżetu Państwa – powiedziała Anna Zalewska dla portalu „Fronda.pl”. - Nie będę otwierać pola do jakiejkolwiek dyskusji. Myślę, że religia została już zakorzeniona w Polsce, wszyscy nauczyli się współpracy i dyskusje, że trzeba coś zmieniać po prostu są bezpodstawne – oświadczyła. Tymczasem zaskakujące są wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu se.pl. Aż 66 proc pytanych uważa, że religia powinna być finansowana przez Kościół. Dużo mniej osób – 23,5 proc. - jest natomiast zdania, że ten obowiązek powinno wziąć na siebie państwo. Czyli powinno być tak jak jest obecnie.
Przypomnijmy religia w szkołach była nauczana przed wojną, w roku 1960 zakazano tego, a w 1990 roku ponownie przywrócono ją do szkół. O komentarz w sprawie wyników naszego sondażu poprosilismy redaktora naczelnego TV Republika Tomasza Terlikowskiego oraz filozofa Jana Hartmana. Nietrudno sie domyśleć, że panowie wyrazili skrajnie przeciwne opinie ...
- Niezależnie od tego, czy uczy katechezy, matematyki czy polskiego. Dodajmy też, że lekcje katechezy zostały wprowadzone do planu lekcji na skutek umów międzynarodowych. Jeśli Polacy uważają, że te umowy trzeba zerwać, to muszą zmienić władzę na taką, która by to zrobiło. - stwierdza w rozmowie z Super Expressem Tomasz Terlikowski.
Zobacz też: Całą rozmowę z Tomaszem Terlikowskim o religii w szkołach
Co na to Jan Hartman? - Nauczyciel religii jest zupełnie innym nauczycielem niż inni pracownicy oświaty i pieniądze na jego pensje nie powinny pochodzić z budżetu państwa, ale z budżetu Kościoła. Nie podlega bowiem żadnemu reżimowi kontrolnemu ze strony państwa. Jest tak naprawdę pracownikiem Kościoła i wykłada przedmiot, którego program nauczania nie jest określany przez resort edukacji. Państwo występuje wyłącznie w roli płatnika jego wynagrodzenia. To już są wystarczające przesłanki, by uznać, że rację ma 66 proc. Polaków. - mówi w rozmowie z Super Expressem Jan Hartman.
Przeczytaj też: Cały wywiad z Janem Hartmanem na temat finansowania lekcji religii
Sondaż dla redakcji SE.pl i Super Expressu przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 23-24 listopada 2015 roku na próbie 1104 Polaków w wieku 18+. Struktura demograficzna była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd losowy wyniósł 2,94%. Instytut Badań Pollster jest 10 pod względem liczby zrealizowanych wywiadów firmą badawczą w Polsce. Specjalizuje się w badaniach marketingowych i społecznych, posiada własny panel badawczy ReaktorOpinii.
Zobacz też: Sondaż SE.pl: Likwidacja gimnazjów.