Leszek Moczulski, sejm

i

Autor: X/@KancelariaSejmu, TOMASZ RADZIK / SE

miał 94 lata

Śmierć Leszka Moczulskiego. Tak pożegnano go w Sejmie. Poruszające chwile

2024-10-11 11:42

W czwartkowe popołudnie 10 października 2024 roku Internetowe Archiwum Konfederacji Polski Niepodległej zamieściło na Facebooku smutną informację o śmierci Leszka Moczulskiego. Lider i założyciel KPN miał 94 lata. - Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów - napisał Radosław Sikorski. Na piątkowym posiedzeniu Sejmu postanowiono oddać cześć zmarłemu.

Śmierć Leszka Moczulskiego

Zmarł Leszek Moczulski, który był znany jako publicysta, historykiem i politykiem. Był także działaczem opozycji antykomunistycznej, przez co był prześladowany przez władze w czasach PRL-u. W 1990 brał udział w wyborach prezydenckich (z 2,5 proc. głosów zajął ostatnie miejsce). Ponadto był posłem na Sejm I i II kadencji z ramienia Konfederacji Polski Niepodległej. Partię tę założył w 1979 roku. W 1998 r. przeszedł na emeryturę. W 2015 założyciel KPN został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

- Odszedł Leszek Moczulski, antykomunista wtedy, gdy to wymagało odwagi i poświęcenia, a nie było drogą do kariery. Miała być 'rewolucja bez rewolucji' i się dokonała, na pożytek i chwałę Polski. Żegnaj przywódco KPN; Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów - napisał na platformie X Radosław Sikorski.

Zobacz: Poruszające wyznanie byłej żony Palikota: "Jestem niewierząca, a chce mi się za niego pomodlić"

Należy też przypomnieć, że w 2006 r. Sąd Lustracyjny prawomocnie orzekł, że Moczulski współpracował z SB od 1969 r. do kwietnia 1977 r., co zataił w swoim oświadczeniu lustracyjnym. W 2008 r. Sąd Najwyższy uznał Moczulskiego za kłamcę lustracyjnego. W 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uwzględnił skargę Moczulskiego. W 2012 r. Sąd Najwyższy, powołując się na wyrok ETPCz, uchylił orzeczenia wobec Moczulskiego. Sprawę przekazano Sądowi Okręgowemu w Warszawie. W czerwcu 2013 rozpoczął się jego trzeci proces autolustracyjny. W 2018 r., kiedy postępowanie nadal nie zostało zakończone w I instancji, Leszek Moczulski cofnął wniosek o autolustrację, motywując to pogarszającym się stanem zdrowia.

Pożegnanie w Sejmie

Po wznowieniu piątkowych obrad marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił posłów o powstanie i uczczenie pamięci Moczulskiego. Przypominał on, że Konfederacja Polski Niepodległej, której twórcą był Moczulski, była pierwszą antykomunistyczną partią w bloku wschodnim. Dodał, że Moczulski był aresztowany ponad 250 razy, po raz pierwszy w 1957 roku pod zarzutem szkalowania władz PRL, a łącznie w więzieniach PRL spędził blisko siedem lat.

Sprawdź: Posłanka KO w nerwach zadzwoniła do dziennikarza! Klnęła jak szewc!

Po przemowie Hołowni Sejm uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego. Następnie odmówiono za niego jeszcze modlitwę.

Sonda
Czy Szymon Hołownia powinien być marszałkiem Sejmu na kolejne dwa lata?
G.SCHETYNA: KOALICJA CZTERECH PARTII TO NIGDY NIE JEST DOBRY WARIANT
Listen on Spreaker.