Sanatorium Magnolia uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

i

Autor: thinkstockphotos.com Sanatorium "Magnolia" należy do przedsiębiorstwa Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój.

Minister zdrowia zapowiada rewolucję

Seniorzy sami wybiorą dla siebie sanatorium. Rewolucyjne zmiany w leczeniu uzdrowiskowym

2022-09-23 18:30

Takich zmian pacjenci oczekiwali od dawna. Chorzy nie będą już skazani na pobyt w uzdrowisku wskazanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyborze odpowiedniego dla nich ośrodka zdecydują sami pacjenci, a właściwie prawie sami, bo wyboru dokonają do spółki z lekarzem. Taki przywilej pojawi się w 2024 roku.

Powikłania covidowe do leczenia w sanatorium

Leczenie uzdrowiskowe czeka reforma, o czym poinformował niedawno w Ciechocinku minister zdrowia Adam Niedzielski. – Leczenie uzdrowiskowe jest bardzo ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. (…) Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić seniorom jak najlepsze, komfortowe warunki leczenia uzdrowiskowego – powiedział szef MZ na konferencji prasowej. Minister akcentował, że uzdrowiska i sanatoria mają do odegrania ogromną rolę w systemie leczenia, m.in. w kontekście powikłań pocovidowych.

Jak oszczędzać w czasie kryzysu i podwyżek cen energii, węgla i gazu?

– Mając świadomość wagi leczenia uzdrowiskowego, podjęliśmy się próby jego zreformowania. Zreformowania, które jest wynikiem wieloletniej pracy. (…) W październiku będziemy prezentowali konkretny projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku, by proces stabilnie i spokojnie przebiegał w czasie – zapowiedział Niedzielski.

BĘDĄ przedterminowe WYBORY? Gość: R. Chwedoruk l Raport Złotorowicza

Pacjent sam wybierze sanatorium

Zmiany w sposobie leczenia uzdrowiskowego mają być - jak wskazał Niedzielski - wygodne dla pacjentów. – Pacjent w tym systemie będzie miał powiększone, maksymalne możliwości wyboru. Oznacza to, że od samego początku, kiedy trafi do lekarza, będzie razem z nim mógł zdecydować, w które miejsce się udaje bądź będzie mógł to zrobić sam – wyjaśnił minister. Jak wyjaśnił, podczas takiej wizyty będzie wystawiane e-skierowanie, na podstawie którego pacjent będzie mógł samodzielnie wybrać obiekt, do którego się uda. – Oczywiście w tym obiekcie lekarz specjalista zweryfikuje zasadność leczenia pod kątem profilu czy charakteru uzdrowiska – doprecyzował.

Były wiceminister zdrowia trafi do więzienia? Grozi mu 10 lat, sprawa znalazła finał w sądzie

Ministerstwo zdrowia planuje również podnieść standard leczenia uzdrowiskowego poprzez zwiększenie standardowej, minimalnej liczby wymaganych zabiegów z trzech do czterech. – Chcemy pokazać poprawę jakości, ale jednocześnie będziemy również zarządzali systemem dopłat tak, żeby nie przekraczały one pewnej kwoty maksymalnej, którą jako minister zdrowia będę ogłaszał – oznajmił Niedzielski.

Sonda
Czy do sanatorium powinny być przyjmowane tylko osoby zaszczepione?
Nasi Partnerzy polecają