Po zdrowie do sanatorium

i

Autor: Shutterstock

Seniorzy rezygnują z turnusów w sanatorium, choć czekali na nie latami. Boją się COVID-19

2022-01-11 5:44

Emeryci, osoby schorowane, narażone na powikłania i śmierć po zakażeniu koronawirusem, rezygnują z leczenia i wypoczynku w uzdrowiskach. Boją się zarażenia COVID-19. – Mam kilka chorób, dlatego z wielkim żalem zrezygnowałem z wyjazdu do sanatorium – mówi „Super Expressowi” Marian Staręga (68 l.) z Siedlec.

Rezygnuję, bo się boję

Codziennie na COVID-19 umiera kilkaset chorych. Ofiarami pandemii są przeważnie emeryci i osoby schorowane. Nic dziwnego, że potencjalni klienci sanatoriów rezygnują z wyjazdu do uzdrowisk pomimo otrzymanego skierowania z NFZ, na które czekali latami. – Bardzo się cieszyłem, że po raz pierwszy przyjdzie mi odpocząć trzy tygodnie w górach. Miałem skierowanie na drugą połowę marca, lecz zrezygnowałem z wyjazdu, bo boję się zarazy – opowiada Marian Staręga.

Omikron ostatnim groźnym wariantem? "Jest taka szansa"

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Czarnek to arogant i kłamie

Kuracjuszami bywają antyszczepionkowcy

Osób w podobnej sytuacji jest niestety więcej. Największe uzdrowisko w Polsce – Ciechocinek – do niedawna miało większość miejsc zajętych, ale jego szefowie obawiają się niskiej frekwencji w piątej fali pandemii. – Kuracjusze lawirują między strachem przed przyjazdem do uzdrowiska a lękiem przed utratą miejsca w sanatorium. Boją się zakażenia, bo część z naszych gości nie jest zaszczepionych – mówi prezes Uzdrowiska Ciechocinek Marcin Zajączkowski, który chce złożyć pismo do NFZ z apelem o wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pacjentów kierowanych na kurację.

Wzrost zakażeń omikronem. Rzecznik MZ nie ma złudzeń. "To będzie decydujący tydzień"

Przypominamy, że nie można przekładać dofinansowanego przez NFZ pobytu w uzdrowisku. Jeśli ktoś zrezygnuje z wyjazdu, musi złożyć nowy wniosek i czekać na wyznaczenie kolejnego terminu wyjazdu.

Sonda
Czy do sanatorium powinny być przyjmowane tylko osoby zaszczepione?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE