Tomasz Grodzki/Super Express

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express

Senat zdecydował: marszałek Tomasz Grodzki został uratowany

2022-04-12 16:09

Senatorom z PiS nie udało się odwołać ze stanowiska marszałka izby wyższej Parlamentu senatora KO Tomasza Grodzkiego, a na jego miejsce powołać senatora Marka Pęka. Ich wniosek w tej sprawie został odrzucony w głosowaniu w stosunku 45 (za zmianą marszałka) do 52 (przeciwko zmianie). Jeden senator wstrzymał się od głosu.

Grodzki rozwścieczył PiS

Wniosek o odwołanie Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu senatorowie PiS złożyli pod koniec marca w reakcji na słowa z jego wystąpienia skierowanego do Rady Najwyższej Ukrainy. Marszałek Tomasz Grodzki przepraszał za to, że "niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś" i "nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów". "W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal – nawet wbrew intencjom - finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi" - powiedział marszałek Senatu.

Express Biedrzyckiej - Barbara Dolniak: PiS gra katastrofą żeby przykryć prawdziwe problemy

Skandaliczna wypowiedź

Głosowanie nad wnioskiem PiS poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. – Ciężkim i niewybaczalnym grzechem marszałka Grodzkiego jest prowadzenie własnej polityki zagranicznej – mówił senator PiS Stanisław Karczewski. W podobnym tonie wypowiedzieli się jego polityczni koledzy, w tym Marek Pęk, który mówił, że wniosek o odwołanie Grodzkiego to najwyższa powinność moralna, w obliczu wypowiedzi marszałka Senatu jakiej jeszcze w historii nie było. Jego zdaniem jest to wypowiedź skandaliczna i sprzeczna z polską racja stanu. - Trzecia osoba w państwie sprawiając wrażenie, że wypowiada się w imieniu polskiego narodu, fałszywie oskarża i lży polski rząd, tym samym polski naród, o finansowanie zbrodniczego reżimu Putina. To jest wypowiedź haniebna i nie mogliśmy na nią nie zareagować - dodał Pęk.

Był znanym posłem PiS. Teraz wyznał, co naprawdę sądzi o Macierewiczu

Grodzki zmobilizował rząd

Marszałek Grodzki zachował jednak poparcie większości senackiej. Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) podczas debaty mówił, że kilka dni po tym wystąpieniu Grodzkiego, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska zakończy import węglowodorów z Rosji, a najszybciej węgla, bo już na przełomie kwietnia i maja. Podkreślił, że popiera tę wypowiedź szefa rządu, ale zaznaczył, że padła ona już po słowach marszałka Senatu. – Mam przekonanie, że słowa marszałka były także elementem, który zmobilizował rząd do działania w tym zakresie – dodał Kwiatkowski. – Apeluję do kolegów i koleżanek z PiSu: wspólnie zastanówmy się, jak realnie ograniczyć przejazd tych TIRów. Pan marszałek słusznie wskazał - wspólnie ten problem rozwiążmy, jest on dzisiaj jednym z najistotniejszych – stwierdził Kwiatkowski.

Tomasz Grodzki pozostaje marszałkiem Senatu. Za wnioskiem PiS o jego odwołanie z tej funkcji opowiedziało się we wtorek 45 senatorów, przeciwko było 52, od głosu wstrzymał się jeden.

Sonda
Czy Tomasz Grodzki powinien stracić funkcję marszałka Senatu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE