TVP

i

Autor: Jan Kucharzyk

Szefowie TVP w ramach protestu podają się do dymisji

2016-01-01 20:43

Senat przyjął nowelę ustawy medialnej zaproponowanej przez PiS. 1 stycznia 2016 roku rozpoczął się protest przeciw zmianom. W jego ramach szefowie najważniejszych anten TVP podali się do dymisji. Protestuje też radiowa Jedynka. Stacja co dwie godziny gra hymn Polski.

W sylwestra 2015 Senat przyjął tzw. małą ustawę medialną, czyli nowelizację ustawy o telewizji i radiofonii zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Tuż po przegłosowaniu ustawy rozpoczęły się protesty w TVP. W ich ramach - zdaniem portalu wyborcza.pl - do dymisji podali się szefowie najważniejszych kanałów Telewizji Polskiej. Ze stanowisk zrezygnowali: Piotr Radziszewski (TVP1), Jerzy Kapuściński (TVP2), Katarzyna Janowska (TVP Kultura) oraz Tomasz Sygut (szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej). Rzeczniczka TVP nie chiała komentować powodów dymisji.

Przypomnijmy, że przyjęta nowelizacja ustawy medialnej przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Oznacza to również, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców.

1 stycznia 2016 roku protest przeciw nowej ustawy medialnej rozpoczęła również radiowa Jedynka. Program Pierwszy PR emituje o każdej pełnej godzinie hymn Polski na zmianę z hymnem Uni Europejskiej. Jak wyjaśnił w informacji przesłanej PAP redaktor naczelny Jedynki Kamil Dąbrowa, jest to forma zwrócenia uwagi na "zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach".

- Emitując o pełnych godzinach Hymn Polski i Hymn Europy zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej - pokreślił Dąbrowa.

ZOBACZ: Senat zatwierdził ustawy PiS dotyczące podatku bankowego, 6-latków i mediów

Nasi Partnerzy polecają