Bez niespodzianek podczas głosowania Senatu ws. ustaw, nad którymi w okresie świątecznym obradował Sejm. Ostatniego dnia roku Senat przyjął nowelizację ustawy o mediach publicznych, ustawę o służbie cywilnej oraz ustawę o systemie oświaty. Ta ostatnia oznacza koniec projektu wysyłania sześciolatków do szkoły.
Za ustawą o radiofonii i telewizji głosowało 57 senatorów, przeciw było 23 senatorów, a dwóch wstrzymało się od głosu. Zgodnie z nową ustawą medialną mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają, a ich nowe organy będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Oznacza to również, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców.
Za ustawą o podatku bankowym głosowało 59 senatorów, przeciw było 21 senatorów, a dwóch wstrzymało się od głosu. Zgodnie z ustawą, od lutego banki i firmy ubezpieczeniowe zostaną obłożone podatkiem w wysokości 0,44 procent ich aktywów.
Za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przedszkolnego dla pięciolatków głosowało 59 senatorów, a przeciw było 21, jeden wstrzymał się od głosu.
31 grudnia 2015 roku przyjęta została ustawa o służbie cywilnej. Za przyjęciem nowelizacji autorstwa PiS głosowało 58 senatorów, przeciw było 21 senatorów, a jeden wstrzymał się od głosu. Nowelizacja przewiduje m.in., że wyższe stanowiska w służbie mają być obsadzane przez powołanie, a nie w drodze konkursu. Wśród założeń jest też m.in. usunięcie wymogu pięcioletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej lub siedmioletniego w jednostkach sektora finansów publicznych. Teraz ustawa trafi do prezydenta, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub przekazanie do Trybunału Konstytucyjnego.
ZOBACZ: Urzędnicy będą pracować dłużej - nowelizacja ustawy o służbie cywilnej