PiS przegłosował ustawę medialną. Zobacz, co się zmieni w TVP

2015-12-31 9:48

Już niebawem w życie wejdzie nowa ustawa medialna. W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy medialnej, tzw. małą ustawę. Oznacza to szereg zmian w mediach publicznych. Co zmieni się w Telewizji Polskiej oraz Polskim Radiu? Czy partia Kaczyńskiego chce zmienić kadry? A może coś jeszcze? Kto powinien obawiać się zmian? Sprawdź, co chce wprowadzić PiS i  dowiedz się, jak przebiegało głosowanie nad nowelizacją ustawy.

Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, że chce zmienić media publiczne. Aby tego dokonać, chce wprowadzić w życie nową ustawę medialną. Na razie Sejm uchwalił nowelizacje ustawy medialnej, czyli tzw. małą ustawę medialną. Od dawna Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że zmiany w mediach są potrzebne, a zająć się miał nimi Krzysztof Czabański. Zapowiadał on m.in., że media publiczne nie będą już finansowane z abonamentu, ale zostanie wprowadzona tzw. opłata audiowizualna. Może ona być pobierana wraz z opłatą za energię. Jakie zmiany pojawią się w nowej ustawie medialnej?

Oto NAJWAŻNIEJSZE zmiany w Telewizji Publicznej i Polskim Radiu:

1. Prezes oraz członkowie zarządu TVP i Polskiego Radia będą powoływani i odwoływani przez ministra skarbu państwa.

2. Minister będzie to mógł zrobić wtedy, gdy będzie chciał, bo zmiany w mediach nie przewidują kadencyjności prezesów. Wcześniej prezesi byli wybierani przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w drodze konkursowej.

3. To minister skarbu państwa przejmuje rolę KRRiT zanim media publiczne przekształcą się w media narodowe.

4. Minister skarbu będzie powoływał i odwoływał członków zarządu i rad nadzorczych, zniesiona zostanie kadencyjność tych stanowisk.

5. Nie będzie zapisu o tym, że zmiana statusu spółek medialnych wymaga pozwolenia od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

6. Media publiczne zmienią nazwę na media narodowe.

Dlaczego PiS w tak szybkim tempie dokonuje zmian w mediach publicznych? Jak stwierdził Paweł Kukiz, lider Kukiz'15, nie jest w tym nic dziwnego. W rozmowie z TVN24 Kukiz stwierdził: - Zacząłbym od wymiany kadr w mediach publicznych. TVP to była agencja PR Platformy. Trzeba zaorać media, tzn. doprowadzić do powstania rzetelnej ustawy o mediach.

ZOBACZ: Szefowie TVP w ramach protestu podają się do dymisji

Środowe, wieczorne głosowanie w Sejmie nad nowelizacją ustawy medialnej, nie przebiegało spokojnie. Jak zawsze, tak i w tym przypadku doszło do ostrych spięć między politykami Prawa i Sprawiedliwości a politykami opozycji. Z zaniepokojeniem na wprowadzane zmiany patrzy też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Przewodniczący KRRiT Jan Dworak wystosował specjalne oświadczenie: - Większość parlamentarna zmierza do wprowadzenia znanego z przeszłości modelu mediów państwowych zależnych od rządu. Z punktu widzenia demokratycznego państwa prawa i jego ustrojowych podstaw to działanie niwelujące dystans konieczny na linii władza – media publiczne, służący zachowaniu wolności słowa, niezależności informacyjnej i twórczej oraz oddzieleniu mediów publicznych systemem buforów od świata polityki - napisał Dworak w oświadczeniu opubliowanym na stronie Rady.

Zobacz: Lis, Kraśko i Tadla TRAFIĄ na wykłady do Rydzyka?! To plan Pawłowicz

23.30 Ustawa medialna, którą dziś przegłosował Sejm wejdzie w życie w dniu ogłoszenia. Poprawki do ustawy może wnieść Senat, który zajmie się nowelizacją nowelizacji prawdopodobnie 31 stycznia.

22.10 W sieci pojawiają się już pierwsze komentarze związane ze zmianami w mediach publicznych.

19:25 Sejm przegłosował zmiany w ustawie medialnej. "Za" opowiedziało się 232 posłów, przeciwko było 152 posłów. 32 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.


18:05 Sejm zgodził się na zmiany służbie w cywilnej.

17:00 Sejm wznowił obrady pod przewodnictwem marszałka Marka Kuchcińskiego. Posłowie mają sie teraz zająć ustawą o służbie cywilnej.

16:30 Tuż przed przerwą Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) przerwała wystąpienie posłanki PiS, Barbary Bubuli.

15:55 Ruch Kukiza chce by ustawa, która ewentualnie zostanie dziś uchwalona, wygasła za pół roku. - Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że ustawa będzie tymczasowa. My chcemy to usankcjonować prawnie, stąd nasza poprawka zmieniająca brzmienie artykułu tak, by ustawa wygasała za pół roku. Mamy nadzieję, że będzie to motywować PiS do konsultowania nowego projektu i pół roku wystarczy, by utworzyć polskie BBC - powiedział poseł Piotr Apel.

15:45 W Sejmie trwa przerwa do godziny 16. Zaraz po niej, posłowie mają dyskutować o nowelizacji Prawa i Sprawiedliwości związanej z ustawą medialną. Wieczorem projekt ma zostać poddany pod głosowanie.