Zła wiadomość dla seniorów!

Sejm zdecydował, że mniej emerytów będzie dostawać czternastkę

2023-07-10 5:10

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, który chciał, by dodatek nazywany czternastą emeryturą dostawało więcej seniorów i zaproponował podwyższenie progu uprawniającego do jego otrzymania do ponad 4000 zł. W piątek Sejm zdecydował, że cała czternastka trafi tylko do osób, których emerytura nie przekracza 2900 zł. - Będzie ona mniej atrakcyjna niż mogłaby być – komentuje ekspert emerytalny Oskar Sobolewski.

Czternastka na stałe

Od tego roku tzw. czternastka, czyli dodatek dla rencistów i emerytów wypłacany w wysokości emerytury minimalnej, staje się świadczeniem stałym, które ZUS będzie wypłacał co roku. Całą czternastkę będą otrzymywać osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Seniorzy z wyższym świadczeniem będą dostać świadczenie pomniejszone na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Ostateczną wysokość dodatku oraz termin jego wypłacenia, ustalać ma rząd.

Senator Libicki szczerze o dodatku dla emerytów: mój ojciec nie potrzebuje czternastki

Dodatek nie dla zamożnych seniorów

Senat na wniosek senator KO Magdaleny Kochan (73 l.), zaproponował dwie poprawki do ustawy. Pierwsza, poparta przez senatorów (także z PiS) miała zastąpić próg w stałej kwocie 2900 zł progiem zmiennym, wynoszącym 120 proc. przeciętnej emerytury. Czyli w tym roku wyniósłby on 4200 zł, co oznacza, że czternastkę dostałoby więcej seniorów. Druga poprawka Senatu zakładała, że to nie rząd, ale parlament będzie ustalał wysokość czternastki. Obie poprawki Sejm odrzucił. - Ustawodawca nie chciał ich wprowadzić, bo miał ustalone mniejsze środki w budżecie – komentuje Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny. ABR

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław FLIS
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być wypłacana wszystkim emerytom?