Emeryt, pieniądze

i

Autor: Shutterstock Emeryt, pieniądze

Senat zaproponuje waloryzację progu

Więcej emerytów ma szansę na czternastą emeryturę!

Środa 21 czerwca 2023 r. będzie ważnym dniem dla seniorów. Senat zatwierdzi ustawę o dodatkowym świadczeniu dla emerytów, która do kalendarza wypłat z ZUS na stałe wprowadzi czternastą emeryturę. Do projektu ustawy złożona zostanie poprawka, która wprowadzi waloryzację progu dochodowego. Dzięki niej seniorzy nie będą z roku na rok tracili całości lub części czternastki, co oznaczać będzie, że całą kwotę dodatku dostanie więcej seniorów.

Próg czternastki będzie waloryzowany

Zgodnie z przygotowaną przez rząd ustawą czternasta emerytura ma być wypłacana w wysokości co najmniej emerytury minimalnej. W tym roku dodatek ten wyniesie więc przynajmniej 1588 zł brutto. Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada, że całą czternastkę dostaną tylko osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Przy wyższych świadczeniach czternastka będzie zmniejszana „złotówka za złotówkę”. Stały próg dochodowy oznacza, że wielu seniorów będzie każdego roku traciło część dodatku w wyniku marcowej waloryzacji świadczeń. Senator KO Magdalena Kochan (73 l.) postuluje więc zmianę korzystną dla seniorów. - Złożę poprawkę o waloryzacji kryterium 2900 zł – powiedziała „Super Expressowi” senator Kochan.

2,3 miliona dla byłych posłów. Sejm pomaga wybrańcom narodu w finansowych tarapatach

Wysokość dodatku ustali parlament?

W ustawie zapisano, że wysokość i termin wypłaty dodatku będą co roku ustalane przez rząd. - Złożę też poprawkę, która przywróci kompetencje parlamentu w tym zakresie – dodaje senator Magdalena Kochan.

PiS krytykuje propozycje zmian senackiej opozycji. - PO miała osiem lat na poprawienie losu seniorów, a teraz chcą ulepszać projekt dobrej ustawy – komentuje poseł PiS Bolesław Piecha (65 l.). 

Express Biedrzyckiej - Mirosław OCZKOŚ
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany