Trudny wybór dla wdów
Obecnie wdowy i wdowcy mogą zachować swoje świadczenie lub zrezygnować z niego i przejść na rentę rodzinną, czyli dostawać 85 proc. renty lub emerytury po zmarłym małżonku. Dla wielu seniorów to trudna decyzja, gdyż nie dość, że zostają osamotnieni, to muszą po śmierci najbliższej osoby utrzymać się za jedno świadczenie. Lewica i OPZZ przygotowały dla 1,5 mln wdów i wdowców projekt ustawy, który wprowadzi rentę wdowią. Zgodnie z jej założeniem, owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
ZUS oficjalnie: Rośnie liczba wysokich emerytur powyżej 7 tys. zł. Co Ty na to?
Co dalej z rentą wdowią?
Poseł Arkadiusz Iwaniak, jeszcze przed posiedzeniem Sejmu 6 lipca przewidział, że projekt może być skierowany do komisji. Jak w tej sytuacji może przebiegać dalszy proces legislacyjny i kiedy można spodziewać się wprowadzenia renty wdowiej? - W tej kadencji Sejmu zostały zaplanowane już tylko dwa posiedzenia: w przyszłym tygodniu oraz 28 lipca – tłumaczy poseł Lewicy, dodając, że Sejm musi więc w tym czasie przyjąć ustawę, albo prezydium Sejmu zdecyduje się na zwołanie posiedzenia w jeszcze jednym terminie. Jeśli tak się nie stanie, ustawa będzie musiała zaczekać na rozpoczęciu obrad parlamentu nowej kadencji po październikowych wyborach. To niestety oddali rentę wdowią w czasie.
Rząd ma nowy pomysł na wdowią emeryturę. Zobacz, ile będzie można zyskać
- Oczekujemy, że ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, bo wiele wdów i wdowców czeka na wsparcie finansowe – podkreśla Arkadiusz Iwaniak.