Emerytka

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Walka o głosy seniorów

Rząd ma nowy pomysł na wdowią emeryturę. Zobacz, ile będzie można zyskać

Trwa batalia o poparcie seniorów. Na wprowadzenie pod obrady Sejmu czeka obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że rząd rozważa nieco inny pomysł: podwyższenie wypłacanej wdowom renty rodzinnej z 85 proc. do 100 proc. świadczenia po małżonku. - Prowadzimy analizy w tej sprawie – mówi nam Stanisław Szwed (68 l.), wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Kto da więcej wdowom?

Wdowy mają obecnie wybór: dostawać własną emeryturę, albo rentę rodzinną, czyli 85 proc. świadczenia zmarłego męża. W kwietniu Lewica i OPZZ złożyły w Sejmie obywatelski projekt ustawy, który zakłada nowe możliwości: zachowanie swojego świadczenia i powiększenie go o 50 proc. renty rodzinnej (po małżonku), lub pobieranie renty rodzinnej po małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.

Naród się wkurzy. Posłanka Lewicy kreśli scenariusz obalenia PiS

Rząd analizuje podwyżkę

Jak się dowiedzieliśmy, rząd przygotowuje przed wyborami własną propozycję dla wdów i wdowców – podwyższenie renty rodzinnej z 85 do 100 proc. Zgodnie z tym pomysłem, wdowiec czy wdowa wybieraliby, czy chcą zachować swoje świadczenie, czy też pobierać 100 proc. emerytury po zmarłym małżonku. - Potwierdzam - rozważamy projekty dotyczące emerytur wdowich. Przeprowadzamy w resorcie analizy w tej sprawie - mówi nam wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Politycy od Kuchni - Elżbieta Rafalska oprowadza po Europarlamencie
Sonda
Która renta wdowia lepsza?