Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Statystyki a rzeczywistość seniorów

ZUS oficjalnie: Rośnie liczba wysokich emerytur powyżej 7 tys. zł. Co Ty na to?

2023-06-15 5:20

Od marca przeciętna emerytura wynosi 3482 zł. Z kolei grono najbogatszych emerytów (ze świadczeniem powyżej 7 tys. zł) stale rośnie i liczy już 258,8 tysięcy. Czy los emerytów na tyle się poprawił, że żyją w dobrobycie? - To nieprawda! Dostaję najniższą emeryturę i na nic mnie nie stać – podkreśla Tomasz Pogonowski (76 l.) z Ujrzanowa (woj. mazowieckie).

Najwięcej emerytów dostaje 2000-2600 zł

ZUS przedstawił najnowsze statystyki dotyczące wypłacanych rent i emerytur. W wyniku waloryzacji świadczeń, przeciętna emerytura wzrosła o 578,78 zł do kwoty 3482 zł. Emerytura minimalna wzrosła zaś o 250 zł brutto do 1588,44 zł. Okazuje się, że tak niskie świadczenie nie jest typowe dla większości seniorów. Najwięcej, bo 13,8 proc. spośród ponad 7 mln emerytów utrzymywanych przez ZUS, dostaje od 2000 do 2600 zł.

"Spychologia stosowana". Zarobki pomocnika nauczyciela wołają o pomstę do nieba

150 tys. bogatych emerytów więcej

Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu, informuje, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7 tys. zł. - W marcu 2022 r. liczba ta wynosiła 108,0 tys. a w marcu tego roku wyniosła do 258,8 tys. Zatem w porównaniu z rokiem poprzednim była wyższa o 150,8 tys. czyli o 139,6 proc. - powiedziała szefowa ZUS w rozmowie z PAP.

Emeryci komentują statystyki ZUS

Seniorzy, z którymi rozmawialiśmy irytują się, słysząc o takich świadczeniach. - To nieprawda, że emeryci pławią się w dobrobycie. Może widać to zza biurek urzędników, ale rzeczywistość jest inna. Co ja mogę zrobić za najniższą emeryturę. Nie stać mnie na nic - żali się Tomasz Pogonowski (76 l.) z Ujrzanowa (woj. mazowieckie). 

Zapytali Polaków, czy zgodzą się na wyższy wiek emerytalny, jeśli dostaną wyższe świadczenia

Zofia Ciszewska (83 l.) z Siedlec nie narzeka aż tak na swój los. - Według mnie dziś żyje się trochę lepiej niż w minionych latach, lecz do ideału dużo brakuje.  Dobijają nas rosnące ceny i za małe - według mnie – waloryzacje emerytur. Jakoś się wegetuje, raz biedniej, raz trochę lepiej. Jednak cały czas żyję w nadziei, że dobre czasy dla seniorów niedługo nadejdą - mówi pani Zofia.

Podwyżki emerytur? OCHŁAP! Głodni emeryci szukają jedzenia w ŚMIETNIKACH! | Komentery
Sonda
Czy 4 tys. złotych emerytury to dużo czy mało?
Nasi Partnerzy polecają