Anna Moskwa

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/Reporter Anna Moskwa

ZASKOCZENIE?

Są wyniki badania wody z zatrutej Odry. Minister Anna Moskwa przekazała informacje

2022-08-13 11:54

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że “badania pobranej wody z Odry wskazują na jej wysokie zasolenie”. "Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci" - przekazała polityk.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Są wyniki badań wody z Odry. Moskwa wskazuje na zasolenie

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - podała minister Anna Moskwa na Twitterze.

Władze obecnie czekają na wyniki badań toksykologicznych ryb. Przeprowadzi je laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Według zapowiedzi wyniki zostaną udostępnione w najbliższych dniach. Radio Zet nieoficjalnie dowiedziało się, że nastąpi to w niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano. 

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki zabrał głos ws. Odry. "Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani"

Władze szukają sprawcy. Wyznaczono nagrodę w wysokości miliona złotych 

W sobotę 13 sierpnia podczas konferencji Mateusza Morawieckiego poinformowano, że policja razem z prokuraturą prowadzi już postępowanie w tej sprawie. Ponadto przekazano, że została wyznaczona nagroda w wysokości 1 mln zł za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej. 

ZOBACZ TAKŻE: Kto zatruł Odrę? Władza oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy. Gigantyczna kwota

Sonda
Śledzisz na bieżąco informacje nt. zanieczyszczenia Odry?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE