Piotr Müller rzecznik rządu zapowiada przyspieszoną ścieżkę legislacyjną

i

Autor: Wikipedia Piotr Müller rzecznik rządu zapowiada przyspieszoną ścieżkę legislacyjną

Miażdżące sankcje dla Rosji. Rzecznik rządu ostro

2022-02-26 19:41

Premier Mateusz Morawiecki udał się w sobotę (26 lutego) do Berlina, aby - jak mówił "wstrząsnąć sumieniem Niemiec, aby zdecydowali się w końcu na miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla". Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział, że Europa staje w obliczu testu i musi bardzo szybko przyjąć sankcje wobec Rosji. Jakie mają być to sankcje? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę (26 lutego) z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Piotr Müller na briefingu prasowym po powrocie premiera z Berlina, powiedział, że do spotkania doszło po to, aby dać sygnał, że Europa musi w niezbędny sposób, tu i teraz przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji. - Wszystkie możliwe sankcje, które są w tej chwili do przyjęcia - powiedział Piotr Müller i podkreślił, "przez ostatnie dni obserwujemy jak na terenie Ukrainy giną rodziny, dzieci, matki ojcowie, jak giną zarówno żołnierze, jak i cywile". Dlatego - jak dodał - sankcje są potrzebne tu i teraz.

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Berlina, by - jak mówił - "wstrząsnąć sumieniem Niemiec, by zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla". O jakich sankcjach konkretnie mowa? Wylicza rzecznik rządu Piotr Müller. - Efektem rosyjskiej agresji na Ukrainę powinny być kolejne sankcje: m.in. szybkie odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie gazociągów Nord Stream1 i Nord Stream 2, odcięcie Rosji od wszystkich innych systemów finansowych i bankowych; zamknięcie możliwości dostaw gazu, ropy oraz węgla z terenu Rosji do Europy. Te wszystkim sankcje, które w najlepszy sposób, najbardziej dotkliwy będą dotykały Rosję tak, aby Władimir Putin zastanowił się nad tym, czy kontynuować swoją agresję - powiedział rzecznik rządu i dodał, że sankcje powinny zostać przyjęte możliwie szybko.

Wojna na Ukrainie. Posiedzenie Bundestagu będzie przełomowe?

Rzecznik polskiego rządu zwrócił się też do członków Bundestagu, którego członkowie spotkają się ze sobą w niedzielę (27 lutego), aby szybko podjęli "jedyną słuszną decyzję". Jak wskazał Müller, polski premier Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nausėda przekazali kanclerzowi Niemiec list od prezydenta Ukrainy, również z postulatami sankcyjnymi. Rzecznik polskiego rządu zauważył, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie odpowiedział polskiemu rządowi, czy zgadza się na pakiet sankcji i nie odniósł się wprost do żadnego ich elementu.

- Wszystkie inne kraje UE deklarują wprost, że są za odcięciem Rosji od systemu SWIFT; mam nadzieję, że lada moment usłyszymy taką deklarację również ze strony Niemców - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na briefingu prasowym po powrocie premiera z Berlina. Dodał, że w rządzie niemieckim nie ma jednomyślności w tym obszarze. - Rząd niemiecki dzisiaj żadnej deklaracji nie złożył - powiedział rzecznik rządu. Podkreślił, że decyzje dotyczące sankcji w Unii Europejskiej podejmuje się jednomyślnie. - To jest największa trudność w tej sytuacji - ocenił rzecznik polskiego rządu.

Müller zaapelował też do wszystkich europejskich krajów, aby skierować na Ukrainę dodatkową pomoc, zarówno humanitarną, jak i tą dotyczącą uzbrojenia.  Według niego "scenariusz, który wydawał się kilka lat temu nierealny, czyli atak na Ukrainę - dzisiaj się realizuje". - W związku z tym, UE musi być gotowa również do tego, że w przyszłości Rosja podejmie dalej idące działania - wyjaśnił Piotr Müller i poinformował, że premier Morawiecki jest w codziennym, stałym kontakcie z władzami Ukrainy.

"Będziemy pomagać Ukrainie dalej"

Ze słów rzecznika rządu wynika także, z wieloma przywódcami europejskimi m.in. o kwestiach związanych z zamknięciem przestrzeni lotniczej nad UE. - To jest jeden z naszych postulatów w ramach ogólnych sankcji UE. Natomiast tę decyzję podjęliśmy sami. Namówiliśmy także część kraju europejskich, żeby te same decyzje podjęły. Wiemy, że część krajów już się na to zdecydowała - powiedział Müller.

Pytany o strategię polskiego rządu wobec sytuacji na Ukrainie, Piotr Müller powiedział, że polski rząd będzie "stale wspierać Ukrainę tak, jak do tej pory".

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?
Sytuacja we Lwowie - miasto pustoszeje
Nasi Partnerzy polecają