Sklejka Suski Morawiecki

i

Autor: Paweł Dąbrowski/ Super Express, Andrzej Lange/ Super Express

odważna teza!

Rząd Morawieckiego zyska jednak większość?! Suski na wizji ocenił szanse! "Na 150 procent!"

2023-12-07 10:03

Większości obserwatorom polskiej sceny politycznej wydaje się być jasne i oczywiste, że w poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki, po wygłoszeniu w Sejmie swojego expose, nie uzyska większości, czym zakończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości. Jednak, czy na pewno wotum zaufania jest już przegrane? Zdają się temu przeczyć słowa Marka Suskiego, który na sejmowym korytarzu odpowiedział dziennikarzowi, że "na 150 procent" Morawiecki osiągnie jednak ten cel! Czy polityk PiS ordynarnie zadrwił sobie z premiera i dziennikarza, a może za kulisami dzieje się coś, o czym nie wiemy?

Zaprzysiężony przez prezydenta 27 listopada nowy rząd Mateusza Morawieckiego przez sejmową większość i komentatorów politycznych nazywany jest "tymczasowym" lub "dwutygodniowym". PiS nie ma większości w parlamencie, która pozwalałaby na dalsze trwanie obecnej Rady Ministrów. Klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości, inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Szanse, aby Morawiecki uzyskał wotum zaufania za swoim rządem jawią się jako skrajnie iluzoryczne. Większość 248 posłów ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk, i to najprawdopodobniej on przejmie władzę w państwie.

Zobacz: Wszystko jasne?! Tak ma wyglądać cały rząd Donalda Tuska! Komplet nazwisk i ministerstw

Urzędujący premier ma czas do poniedziałku, aby zaskoczyć i zdobyć brakuję do większości 40 głosów. Choć sam ocenił w ostatnich dniach swoje szanse na powodzenie tej misji na "poziomie 20-30 proc." (PRZECZYTAJ: Mateusz Morawiecki oszacował szansę na swój rząd. Tyle procent sobie daje! Wzrost dzięki temu wydarzeniu), to większym optymistą zdaje się być prominentny polityk PiS, Marek Suski. Zapytany w środę na sejmowym korytarzu o, wydawałoby się, straceńczą misję Morawieckiego, zaskoczył on wszystkich swoją odpowiedzią. Poseł PiS wyraził nadzieję, że premier uzyska większość, aby "trwała dobra zmiana", a nie "wściekła zmiana", jak określił koalicję KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. - Ile pan daje procent szans premierowi Morawieckiemu? - dociekał dziennikarz TVN24. - Bardzo dużo - odparł początkowo. Dziennikarza jednak ogólnikowa odpowiedź nie zadowoliła. - A "bardzo dużo" to ile? - dopytał. - 150 proc. - odparł krótko Suski.

Sprawdź: Kompromitujący wynik! Ten sondaż pozbawi dziś snu Morawieckiego

Niżej galeria zdjęć, która pokazuje, jak się zmieniał przez lata Mateusz Morawiecki

Sonda
Czy premier Mateusz Morawiecki uzyska 11 grudnia wotum zaufania i PiS utrzyma władzę?
R. CZARNECKI: MISJA MORAWIECKIEGO JEST SKRAJNIE TRUDNA