Reparacje

i

Autor: East News

SONDAŻ

Reparacje wojenne. Większość Polaków popiera działania Polski na rzecz odszkodowań od Niemiec

2023-06-05 11:34

Aż 54 proc. badanych uważa, że Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za II wojnę światową; przeciwnego zdania jest 29 proc. respondentów - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl.

Reparacje wojenne. Polska chce odszkodowania od Niemiec

Od dłuższego czasu trwają dyskusje nad tematem reparacji wojennych. W 2022 roku został zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Przypomnijmy, że z wyliczeń zamieszczonych w raporcie wynika, że straty Polski liczone są na 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych. W sondażu przeprowadzonym dla portalu wpolityce.pl zostało postawione pytanie "Czy Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II Wojny Światowej?". Twierdząco odpowiedziało 54 proc. badanych, w tym 34 proc. ocenił, że "zdecydowanie tak", a 20 proc., że "raczej tak". Przeciw kontynuowaniu starań o reparacje było 29 proc. respondentów, z czego 13 proc. "zdecydowanie" przeciw, a 16 proc. - "raczej przeciw". 17 proc. natomiast udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Wyniki sondażu zestawione zostały z preferencjami wyborczymi w zakresie trzech ugrupowań politycznych - Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Jak wynika z danych przedstawionych przez wpolityce.pl, starania o reparacje wspiera 89 proc. wyborców ZP, przeciw jest 7 proc. Natomiast 19 proc. wyborców KO popiera starania o reparacje, a przeciw jest 63 proc. W przypadku Polski 2050 jest to odpowiednio 28 proc. i 49 proc. badanych. Portal informuje, że sondaż zostało zrealizowany metodą wywiadu internetowego w dniach 26 a 29 maja2023. 

CZYTAJ: Arkadiusz Mularczyk jedzie do Berlina po biliony za wojnę

Sonda
Czy jesteś za tym, by Niemcy wypłaciły reparacje?
Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - dr E. Pietrzyk-ZIENIEWICZ, dr M. OCZKOŚ, dr B. GRABOWSKI - Runda 1
Nasi Partnerzy polecają