seniorzy

i

Autor: Shutterstock seniorzy

WIELKI KŁOPOT CHORYCH NA PŁUCA

Dramat pani Teresy. Drży o życie przez podwyżki cen prądu!

Ubóstwo zagraża zdrowiu i życiu seniorów. Badania wykazały, że aż ponad 80 proc. najstarszych Polaków nie wykupiło w ostatnich miesiącach lekarstw na receptę! – Często nie kupuję leków, bo inaczej nie wystarczy mi na życie – przyznaje nam Teresa Krzyszczak (65 l.) z Siedlec. Przedstawiciele ochrony zdrowia apelują do rządu o rozszerzenie programu „Leki 75 plus” o młodszych emerytów.

80 proc. seniorów nie wykupiło leków

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że długi osób po 65. roku życia wynoszą już prawie 10,4 mld zł i nadal rosną. Większość emerytów wskazuje, że ich portfele w największym stopniu chudną przez wydatki na leki. Niestety, z powodu drożyzny ponad 80 proc. seniorów w ostatnich miesiącach nie wykupiło zaordynowanych im lekarstw. – Takie informacje coraz częściej docierają do nas od naszych członków – informuje Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, w skład której wchodzą m.in. przychodnie zdrowia i domy pomocy społecznej w całym kraju.

Chorzy na płuca martwią się podwyżkami cen prądu. „Jak się nam odbierze koncentrator tlenu, po miesiącu umrzemy!”

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński wierzy w Platformę Obywatelską. "Jest o połowę lepiej"

Kupić leki czy jedzenie

„Super Express” potwierdził doniesienia koalicji w rozmowach z seniorami. – Dokuczają mi m.in. cukrzyca, borelioza i nadciśnienie. Miesięcznie na leki wydaję ponad 500 zł, a są miesiące, gdy za recepty płacę 700 zł. Coraz częściej zastanawiam się: kupić lekarstwa czy jedzenie. Często nie mam wyjścia i nie wykupuję leków, bo inaczej nie wystarczy mi na życie – opowiada nam Teresa Krzyszczak z Siedlec.

Polacy jednak nie zmarzną w zimę? Kaczyński zapewnia, że będzie ciepło

Potrzebne darmowe leki 60 plus

Lekarze zgodnie przyznają, że przerwy w leczeniu są niebezpieczne, bo mogą pogorszyć stan zdrowia pacjentów. Najmniejszy problem z dostępem do leków mają osoby powyżej 75. roku życia, ponieważ korzystają z darmowych produktów w programie „Leki 75 plus”. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” apeluje do rządu o rozszerzenie tego programu dla osób 60 plus.

Sonda
Czy emeryci 70 plus powinni otrzymywać darmowe leki?

Ceny leków, inflacja, brak opału. Jak seniorzy przetrwają zimę?

Posłuchaj, co mówią mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.