Elżbieta Rafalska

i

Autor: Andrzej Szkocki Elżbieta Rafalska

Rafalska: To propozycje dla obywateli a nie pod polityków

2018-04-16 7:00

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z SE o szczegółach nowych propozycji rządu:

"Super Express": - W wystąpieniach zarówno premiera Morawieckiego, jak i wicepremier Szydło, pojawiło się sporo obietnic prospołecznych i prorodzinnych. Ich realizacja wystarczy, żeby w wyborach było "pozamiatane"?

Elżbieta Rafalska: - Nie mogę tak stwierdzić, bo to by oznaczało, że popadliśmy w pychę, a to jest zgubne. I nie mam takiego poczucia. Patrzę na te propozycje jako na ofertę dla ludzi, a nie ofertę wyborczą. Nie o politykę tu chodzi.

- Nie o politykę, ale nieprzypadkowo to zawsze pojawia się na konwencjach przed wyborami. I opozycja mówi jak politycy PO: "obietnice bez pokrycia".

- Myślę, że realizując program 500 plus i wiele innych reform, udowodniliśmy, że PiS nie składa obietnic, ale składa propozycje, które realizuje. Udowodniliśmy, że od strony wiarygodności i rzetelności nie można nam nic zarzucić. Opozycja narzeka, bo co jej pozostało?

- Nie cała opozycja. Ta spod znaku SLD i Razem chwali wiele propozycji i mówi, że nie tylko je utrzyma, lecz także rozszerzy.

- I bardzo dobrze, tylko do tej części lewicy, która już rządziła, mam pytanie, dlaczego nie realizowała takich rzeczy, kiedy rządziła... Teraz łatwo im mówić podobnie jak Platformie, że daliby 500 plus także na pierwsze dziecko albo dołożyli coś jeszcze. Mieli szansę przez lata to zrobić, dlaczego nie tylko nie rozszerzali, ale też nie dali w ogóle niczego?

- Wchodząc w szczegóły tych propozycji, w zapowiedzi premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka jak można rozumieć słowo "szybkie"?

- Dotyczy to urodzin drugiego dziecka, jeżeli urodzi się w ciągu dwóch lat od narodzin pierwszego.

- I co będzie premią?

- Wydłużony dodatkowy urlop, trzymiesięczny. Myślimy jednak o dodatkowych bonusach, o zagwarantowaniu pierwszeństwa w żłobkach i przedszkolach, o innych formach. Chcemy stworzyć wystarczające zachęty dla odkładających na zaś przyjście drugiego dziecka.

- Tylko drugie czy każde kolejne dziecko?

- Drugie. Chodzi o to, że w Polsce dominował model rodziny 2 plus 1 i wiele rodzin decydowało się na odwlekanie kolejnego macierzyństwa. I bywało, że na drugie było już za późno. Wcześniejsza decyzja o kolejnym dziecku niesie oczywiście dla matek pewne trudy. Ma też jednak wiele zalet. Te dzieci łatwiej się razem wychowuje, są w kontakcie, bawią się razem. To mniejszy problem ze zwolnieniami lekarskimi itd.

- Pani ma dwójkę dzieci.

- Tak. Dwóch synów.

- Ale nie rok po roku?

- Rzeczywiście nie. W moim przypadku była różnica czterech lat, ale gdybym mogła ponownie podjąć decyzję, to zdecydowałabym się na znacznie mniejszą różnicę wieku. Ostatnie dane urodzeń za 2017 rok pokazują, że wzrosła liczba urodzin drugich dzieci w Polsce, ale co zaskakujące, wzrosła też liczba urodzin dzieci trzecich.

- Co do dzieci, pojawił się też pomysł wicepremiera Gowina o dodatkowych głosach w wyborach dla rodzin z dziećmi.

- Ta propozycja pojawiała się w dyskusji nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Do tego potrzebna by była jednak większość konstytucyjna. Wiem, że zareagowano na to różnie, ale przeforsowanie takiego pomysłu spowodowałoby, że w przyszłości każdy rząd na pewno wspierałby dzietność i politykę prorodzinną. Choć nie wiem, czy to będzie poddane dyskusji.

- Będzie też nowy rodzaj wsparcia emerytalnego - dla matek co najmniej czwórki dzieci.

- Tak, na to rodziny wielodzietne czekały od dawna. Matki wychowywały czwórkę i więcej dzieci i zostawały na starość z pustymi rękami. Ta propozycja mówi na razie tylko o minimalnej emeryturze, która też jest niewysoka, ale przynajmniej bez wymaganego stażu pracy.

- Pojawił się też ważny pomysł dla najmniejszych firm i samozatrudnionych: proporcjonalny ZUS. Mniejsze przychody to mniejsza składka. Pani kiedyś nie była zwolenniczką tej zmiany.

- Były tu rozbieżności z panią minister Jadwigą Emilewicz. Ta propozycja została jednak przepracowana i uległa zmianie w porównaniu z pierwotnym projektem. Obecna wersja odciąża mniejsze firmy, pozwalając do poziomu dwóch i pół minimalnej pensji naliczać im ZUS proporcjonalnie do przychodów. To kompromisowa wersja. Dla większych firm ulgą będzie obniżenie CIT z 15 do 9 proc. To kolejna obniżka podatków po zejściu dla tej grupy w CIT z 19 proc. To całościowa, przemyślana propozycja.

- Projekt Dostępność Plus, czyli poprawa życia seniorów i niepełnosprawnych. Poprawa, czyli co konkretnie?

- To program pokazujący kompleksowość polityki dla seniorów. Chodzi w nim m.in. o zniesienie rozmaitych barier w przestrzeni publicznej dla osób starszych i niepełnosprawnych, o ułatwienia w budynkach, na ulicy, transporcie, domy dziennego pobytu, zwiększenie aktywności seniorów. To są wydatki na dwie kadencje rzędu ponad 20 mld zł.

- A coś w kwestii leków, opieki?

- W projekcie Dostępność Plus uczestniczą rozmaite resorty, ale są już bezpłatne leki dla seniorów po 75. roku życia oraz zwiększone wydatki na ochronę zdrowia.

- Platforma zarzuca wam, że ogłosiliście wsparcie dróg w gminach i powiatach, ale zlikwidowaliście tzw. schetynówki.

- Platforma nie jest na bieżąco, chyba ze swojej natury. Wcale nie zlikwidowano programu rozbudowy dróg lokalnych. Minister Brudziński zapowiadał tu dodatkowe środki. PiS udowodniło, że wyczuwa potrzeby i nastroje obywateli i to, co jest bezpośrednio obok ich domu, nie może być mniej ważne niż autostrady i drogi ekspresowe.

- Wyczuwacie nastroje, ale był taki moment, w którym tego wyczucia chyba zabrakło? Zaczął od tego konwencję prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc o nagrodach. Wicepremier Szydło wyjdzie na mównicę w Sejmie ponownie, żeby powiedzieć: "te nagrody po prostu się nie należały"?

- Nie wiem, co powie premier Szydło. Zwrot tych środków już następuje. I kiedy bardzo szybko okazało się, że społeczeństwu te decyzje się nie podobają, Prawo i Sprawiedliwość zareagowało natychmiast. Wyczucia nam nie brakuje.

Zobacz także: Konwencja PiS. Rewolucyjna zapowiedź Szydło dla kobiet w CIĄŻY. Tłum SZALEJE [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]