Władymir Putin, drony

i

Autor: Shutterstock, AP Władymir Putin, drony

WOJNA W UKRAINIE

Putin śni o Bayraktarach? Media: złożył Erdoganowi zaskakującą propozycję

Tureckie drony Bayraktar od początku wojny świetnie sprawdzają się w ukraińskiej armii. Mówi się nawet o nich jako o symbolu oporu walczących obrońców. Z ich skuteczności najwidoczniej świetnie zdaje sobie sprawę również Władimir Putin, któremu również zamarzył się ten doskonały sprzęt.

W ubiegłym tygodniu Władimir Putin spotkał się prezydentem Turcji. Jednym z najważniejszych tematów rozmów było wznowienie dostaw zboża z Ukrainy. Nie była to jednak jedyna kwestia, jaką omawiali przywódcy. 

Jak podaje turecki oddział CNN, prezydent Recep Erdogan zrelacjonował przebieg spotkania z Putinem członkom rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Według dziennikarzy z ust przywódcy Rosji miała paść deklaracja o chęci współpracy z przedsiębiorstwem produkującym drony Bayraktar. Putin miał zaproponować, aby na terenie jego kraju powstała fabryka tego sprzętu. 

Firma produkująca Bayraktary nie chce współpracy z Rosją. “Wspieramy Ukrainę”

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że marzenie Putina o Bayraktarach pozostanie  tylko marzeniem. W ubiegłym tygodniu szef firmy produkującej drony zapewniał podczas rozmowy z CNN, że sprzęt nigdy nie będą sprzedawane do Rosji. 

- Nigdy tego nie robiliśmy i nie będziemy robić. Bo wspieramy Ukrainę, wspieramy jej suwerenność, jej walkę o niepodległość - zapewnił szef firmy. 

Dyrektor podkreślił również, że Ankarę i Kijów łączy "strategiczny poziom relacji, zwłaszcza w sektorze lotniczym i obronnym". - Mówimy o latach wysiłku. Turcja wspiera Ukrainę dronami bojowymi, kupujemy też od Ukrainy silniki turbinowe do dronów - mówił. 

ZOBACZ TAKŻE: Ławrow odpowiedział Andrzejowi Dudzie. “Odwracanie uwagi od wewnętrznych problemów”

Czym strzela Bayraktar?

Udźwig uzbrojenia Bayraktara nie jest wielki i ogranicza się do 55 kg. Maszyna dysponuje czterema podwieszeniami pod swoimi skrzydłami, na których umieszczane są zazwyczaj pociski wysokiej precyzyjności. Standardowo umieszczane są tam pociski szybujące MAM (Mini Akıllı Mühimmat, pol. miniaturowa amunicja precyzyjna). Ich cięższą wersją są pociski MAM-L (MAM-Lazer), które naprowadzane są laserowo na cel. Są jednak cięższe od minibomb, ponieważ jeden pocisk MAM-L waży 22,5 kg.

Dron bojowy Bayraktar TB2 korzysta również z pocisków MAM-C (MAM-Crit), które są podobnie jak MAM-L naprowadzane laserowo. Pociski MAM-C są zdolne przebić 20 cm stali o średniej twardości. MAM-C waży 6,5 kg. Standardowo jeden Bayraktar przenosi dwa pociski MAM-L oraz dwa MAM-C. Jeśli jednak mowa o egzemplarzach ze zmniejszonym na korzyść załadunku broni zapasie paliwa, to nawet 4 pociski MAM-L.

Dron Bayraktar cena

Koszt jednego drona Bayraktar może być różny w zależności od tego, jaką wersję drona wybierzemy i uzbrojenie do niego. Standardowa wersja używana przez Ukraińską armię kosztuje około 11 mln dolarów. Podobną cenęz za drona zapłaciła także Polska, gdy w 2021 roku zamówiono cztery zestawy po sześć Bayraktarów. Wówczas MON podało, że cena jednego zestawu (6 dronów) kosztuje 67 mln dolarów.

ZOBACZ TAKŻE: Udało się! Zebraliśmy całą kwotę potrzebną na Bayraktar dla Ukrainy. Ogromne pieniądze!

Sonda
Dorzucisz się do zbiórki na Bayraktara?
Express Biedrzyckiej: Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie są w kryzysie. To nie przerwa operacyjna