Dziennikarze TVP World stworzyli serię krótkometrażowych filmów poświęconych II wojnie światowej. W kolekcji znalazł się m.in. materiał dotyczący podstawy prawnej reparacji wojennych dla Polski (“WWII: Legal basis for Poland war reparations”). Nagranie można obejrzeć na stronie anglojęzycznej stacji informacyjnej telewizji publicznej oraz na jej kanale YouTube.
Jak wskazuje TVP World, „inwazja niemieckich nazistów pozostawiła skalę zniszczeń, która przerasta ludzkie zrozumienie”. Dziennikarze zaczęli wideo od podkreślenia, że “1 września 1939 roku rozpoczął się jeden z najtragiczniejszy okresów w polskiej historii” i zaczęli opowiadać “o niczym niesprowokowanym ataku Niemiec na Polskę”.
W wyniku niemieckiej inwazji „miasta zostały podpalone, a dziedzictwo kulturowe zostało całkowicie unicestwione, rodziny zostały rozbite, a niezliczona ilość osób straciła życie, jednak żadna z tych spraw nie doczekała się sprawiedliwości” - tłumaczono w materiale. W filmiku wykorzystano również wypowiedź dr nauk prawnych Konrada Graczyka, który wyjaśniał, skąd wynikają argumenty moralne w tej sprawie.
Oprócz filmiku poświęconego reparacjom wojennym, TVP World przygotowało również nagrania m.in. o systemowej opresji Polaków podczas niemieckiej okupacji oraz o zniszczeniach kultury i dziedzictwa Polski w tamtym czasie. Stacja podkreśla, że „niemiecka okupacja Polski podczas II wojny światowej jest niewątpliwie jednym z najbardziej brutalnych epizodów w historii ludzkości”.
Polska domaga się reparacji wojennych od Niemiec. Chodzi o ponad 6 bilionów złotych!
1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. odszkodowań za szkody wyrządzone przez Niemcy w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945, w której Rzeczpospolita Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Polecany artykuł: