Auschwitz

i

Autor: Jacek Kozioł

Program ,,Remember" ukróci używanie sformułowań typu ,,polskie obozy śmieci"?

2016-02-17 12:44

W ostatnich dniach parokrotnie wypłynęło na wierzch użycie sformułowań typu ,,polskie obozy koncentracyjne" czy też ,,polskie obozy zagłady". O walce z tym zjawiskiem opowiadał w rozmowie z ,,Super Expressem" wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Jak się okazuje, powstał również, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau specjalny program komputerowy ,,Remember". Jego celem jest zapobieganie używaniu właśnie takich pojęć.  

Jak informuje Onet.pl program Remember ma wyłapywać wszelkie tego typu sformułowania na komputerze i proponować inne, właściwe historycznie pojęcia, jak: "nazistowskie obozy zagłady" czy "niemieckie obozy na terenie okupowanej Polski". Darmowe oprogramowanie współpracuje z edytorem Micorosft Word w systemie Windows oraz programami korzystającymi ze słownika systemowego na komputerach z systemem OS X. Obecnie aplikacja wyszukuje frazę w 16 językach i trwają prace nad dodaniem kolejnych.

Dyrektor Muzeum w Oświęcimiu, Piotr Cywiński powiedział: - Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie. Teraz, mając w pamięci wydarzenia 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wysyłamy tę aplikację do wszystkich akredytowanych na obchody dziennikarzy. Zachęcamy także redakcje, instytucje i szkoły na całym świecie, aby instalowały ją na swoich komputerach.

Agnieszka Heidrich z agencji reklamowej FCB Warsaw, która realizowała projekt przyznała: - Po przeanalizowaniu kto i gdzie użył frazy „polskie obozy śmierci” okazało się, że ci, którzy rozpowszechniali ten błąd to głównie dziennikarze. Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji Remember. Postanowiliśmy posłużyć się podstawowym narzędziem, używanym przez osoby piszące teksty i stworzyć łatwy do zainstalowania dodatek, który zwraca uwagę na popełniany błąd i sugeruje właściwe sformułowanie.

Wiceminister sprawiedliwości rozmawiał żywiołowo z dziennikarzem działu ,,Opinie" Super Expressu, Mirosławem Skowronem o zaostrzeniu kar za używanie tego typu sformułowań- zachęcamy do lektury (TUTAJ)

Zobacz także: Za "polskie obozy koncentracyjne" nawet 5 lat za kratami!