Prof. Elżbieta Mączyńska: System podatkowy wymaga nowej refleksji

2015-04-17 9:40

Prof. Elżbieta Mączyńska: Polska należy do krajów, gdzie kwota wolna od podatku jest bardzo niska. Musimy więc pomyśleć o tym, by tę kwotę zwiększyć.

"Super Express": - SLD proponuje, by najbiedniejszych emerytów i najgorzej zarabiających zwolnić z płacenia podatku dochodowego. Dodatkowo Sojusz chce, by najbogatszych pozbawić kwoty wolnej od podatku. Słuszny pomysł?

Prof. Elżbieta Mączyńska: - System podatkowy rzeczywiście wymaga nowej refleksji pod kątem pogłębiających się nierówności dochodowych. Polska należy do krajów, gdzie kwota wolna od podatku jest bardzo niska. Musimy więc pomyśleć o tym, by tę kwotę zwiększyć. Ważne jest też to, żeby "odpłaszczyć" system podatkowy, ponieważ w zasadzie funkcjonuje u nas podatek liniowy, który jest krzywdzący wobec osób najmniej zarabiających i premiuje osoby o wysokich dochodach. Trzeba wobec tego zastanowić się nad większym obciążeniem tych osób, które najwięcej zarabiają.

- Zwolnienie takich osób z kwoty wolnej od podatku będzie tu wystarczające?

- Jest to o tyle atrakcyjna propozycja, że bardzo łatwo wprowadzić ją w życie - wystarczy ją usunąć z prawa podatkowego.

- A co z zerową stawką podatku dla najbiedniejszych?

- To jest pomysł, który proponują w zasadzie wszystkie partie, ponieważ dotyczy on zwiększenia kwoty wolnej od podatku. De facto w zerowej stawce podatku proponowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej właśnie o to chodzi. Kierunek zaproponowanych zmian jest na pewno słuszny.

Zobacz: Michał Syska: Społeczeństwo jest ofiarą VAT-u

Czytaj: SLD apeluje: Zwolnijcie emerytów z podatku!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE