Andrzej Duda

i

Autor: PREZYDENT.PL Andrzej Duda

Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. "Powinna mieć w tym swój udział cała klasa polityczna"

2022-07-04 8:25

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek 4 lipca, Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Wiadomo że w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, mają zostać omówione postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżąca sytuacje na Ukrainie.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego 

Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem głównym rozmów prezydenta z członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego będzie omówienie szczytu NATO, który odbył się w zeszłym tygodniu w Madrycie. - Prezydent jeszcze przed szczytem NATO zapowiedział zwołanie posiedzenia RBN, aby z przedstawicielami rządu oraz parlamentu omówić jego postanowienia oraz dalszą ich realizację. Prezydentowi zależy na jak największym konsensusie politycznym w sprawach bezpieczeństwa. Dlatego to będzie już czwarte posiedzenie Rady zwołane przez prezydenta w tym roku i związane z rosyjską agresją – zaznaczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch w rozmowie z PAP. 

CZYTAJ: Prezydent Duda na szczycie NATO: Udało się zachować jedność

Szef BBN dodał że: - Na samym szczycie zapadło wiele decyzji, które teraz będą konkretyzowane na poziomie działań i planów wojskowych, ale obecna sytuacja wymaga także dalszego konsekwentnego budowania poparcia wśród sojuszników i partnerów dla Ukrainy i bezpieczeństwa regionu. Soloch zaznaczył, że "powinna mieć w tym swój udział cała klasa polityczna". Jak przyznał jest już potwierdzenie udziały w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawicieli wszystkich głównych sił parlamentarnych

Szczyt NATO w Madrycie. Co postanowiono? Nowa koncepcja strategiczna

Na zakończonym w czwartek madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Na szczycie zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance - rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Jako wyzwanie zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję.

Czym jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego? Kto wchodzi w jej skład?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) to organ doradczy prezydenta, w którego skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

Sonda
Jak oceniasz działalność Andrzeja Dudy jako prezydenta?
Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Bieniek: NATO jest dziś silniejsze dzięki Putinowi
Nasi Partnerzy polecają