Prezydent Duda na szczycie NATO

i

Autor: KPRP/Marek Borawski Prezydent Duda na szczycie NATO

Prezydent Duda na szczycie NATO: Udało się zachować jedność

2022-06-29 16:52

Polski prezydent Andrzej Duda uczestniczy w szczycie NATO w Madrycie. Podczas konferencji prasowej odniósł się do decyzji przywódców Sojuszu o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do NATO, a także do zapowiedzi o zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Andrzej Duda na szczycie NATO

Andrzej Duda bierze udział w szczycie NATO, który odbywa się w Madrycie. W trakcie szczytu NATO odniósł się do decyzji dotyczącej włączenia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Wskazywał na problem związany z zaakceptowaniem kandydatur tych krajów przez Turcję.

- Udało się zachować jedność. Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny. Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, i to jest z całą pewnością absolutnie historyczna z punktu widzenia całego Sojuszu decyzja - ocenił. - Jeżeli ten szczyt przejdzie do historii jako jeden z najważniejszych szczytów, to z pewnością przejdzie do historii właśnie dlatego, że te dwa państwa Szwecja i Finlandia zostały przyjęte - powiedział prezydent Duda.

- Mimo wszystkich dyskusji i zastrzeżeń udało się zachować jedność i solidarność. Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii dla wstąpienia do Sojuszu. To historyczna decyzja, która została dziś podjęta - komentował prezydent.

Prezydent odniósł się też do zapowiedzi prezydenta Joe Bidena dotyczącego wschodniej flanki NATO: - Prezydent Joe Biden jasno powiedział, że po raz pierwszy w historii NATO w Polsce zostaje ustanowiona stała obecność armii amerykańskiej w postaci dowództwa V Korpusu. To decyzja, na którą czekaliśmy.

Jak dodał w czasie swojej wypowiedzi dla mediów: - Dzisiaj Rosja nazywana jest zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To stwierdzenie kieruje uwagę na bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. 

Rzecznik rządu Piotr Müller o NATO i kontrolerach lotniczych [Sedno Sprawy]
Sonda
Czy Andrzej Duda powinien zarabiać więcej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE