Andrzej Duda

i

Autor: Tomasz Urbanek Andrzej Duda

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę! Będą nas inwigilować?

2016-06-23 11:02

PiS, mając na uwadze lipcowe wydarzenia (szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży) przygotował nową ustawę antyterrorystyczną. Wywołała one spore kontrowersje wśród opozycji, którza ostatecznie nie dała jednak rady jej zablokować. Swoją ostatnią nadzieję na to, aby nie weszła ona w życie pokładano więc w prezydencie, Andrzeju Dudzie. On jednak w środowe popołudnie ustawę podpisał. Czy powinniśmy się obawiać zwiększonych uprawnień służb?

Wśród najważniejszych założeń projektu USTAWY ANTYTERRORYSTYCZNEJ można wymienić:

1.To szef ABW ma odpowiadać za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. On też ma koordynować działania służb w tym zakresie. Szef MSWiA przejmuje natomiast kontrolę nad zdarzeniami dopiero po ewentualnym zdarzeniu.

2. Projekt zakłada czterostopniową skalę zagrożeń, oznaczone pierwszymi literami alfabetu. Czwarty, najwyższy stopień D byłby wprowadzony w przypadku zdarzenia terrorystycznego lub informacji wskazyjących na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia ((zarówno w Polsce, jak iza granicą). Przy trzecim i czwartym stopniu zagrożenia mogą być odwoływane planowane zgromadzenia publiczne i imprezy masowe, oraz może być wezwane wojsko do udzielenia pomocy.

3. Powstać ma wykaz osób podejrzanych o terroryzm.

4. Względem obcokrajowców będzie można przeprowadzać kontrolę operacyjną trwającą nawet 3 miesiące. Pod pojęciem takiej kontroli mieszczą się m.in.: podsłuch, obserwacja, wgląd w korespondencję. Przedłużenie działań po okresie 3 miesięcy będzie wymagać zgody sądu. Służby będą też mogłby pobierać odciski palców i robić zdjęcia osobom, co do których są watpliwości co do ich tożsamości.

5. Służby mają mieć zapewniony szeroki dostęp do baz danych większości instytucji i urzędów państwowych. ABW będzie mogła też korzystać z monitoringu w obiektach publicznych, na drogach i w miejscach publicznych. Utworzy też wykaz obiektów, instalacji i urządzeń szczególnie zagrożonych zdarzeniem o charakterze terrorystycznym.

6. Pojawiła się możliwość użycia broni, aby zabić osobę dokonującą zamachu w sytuacji, gdy "jest to niezbędne do przeciwdziałania bezpośredniemu, bezprawnemu, gwałtownemu zamachowi na życie lub zdrowie człowieka". Prawo do takiego specjalnego użycia broni będą mieli funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, ABW lub żołnierze w składzie grupy kontrterrorystycznej. Decyzję będzie podejmował kierujący działaniami i przekazywał dowódcy grupy, który wyda rozkaz. W nowych przepisach znalazły się również zapisy zezwalające na zestrzelenie drona.

7. Przeszukania i zatrzymania będą dozwolone o każdej porze (obecnie od 6 do 22). Zatrzymani mogą, za zgodą sądu, trafić do aresztu na 14 dni.

8. Policja będzie mogla użyć urządzeń blokujących telekomunikację na wybranym obszarze. Na 7 dni będzie można też zamknąć określone przejścia graniczne. Szef ABW będzie miał możliwość blokady do 30 dni pewnych treści w internecie, choć na takie działanie zgodę będzie musiał wyrazić prokurator generalny.

9.W Kodeksie Karnym mają się pojawić nowe sankcje (do 3 lat więzienia) za sam udział w szkoleniu terrorystycznym lub też przekroczenie granicy w celu terrorystycznym.. Zwolnione z kary będą osoby, które odstąpią od aktu terroru, lub pomagania w nim, jeśli poinformują o tym wymiar sprawiedliwości.

10. Ustawa ma zobowiązywać do podawania danych osobowych, adresu i danych dokumentu tożsamości przy kupowaniu przedpłaconych kart telefonii komórkowej (tzw. pre-paidów).

Zobacz także: Nowa ustawa antyterrorystyczna przegłosowana! Kaczyński oskarża PO: Broniliście złodziei, bronicie terrorystów RELACJA