sejm, budynek

i

Autor: East News

Nowa ustawa antyterrorystyczna przegłosowana! Kaczyński oskarża PO: Broniliście złodziei, bronicie terrorystów RELACJA

2016-06-10 19:33

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych, autorstwa PiS. To część ustawy medialnej, która ma zostać uchwalona. Od grudnia obowiązuje tzw. mała ustawa medialna. Na piątek zaplanowane jest głosowanie w sprawie odrzucenia wniosku projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych, a także dyskusja na temat ustawy antyterrorystycznej. Czy w czasie głosowania dojdzie do awantury?

Ostro w Sejmie było już w nocy z czwartku na piątek, w czasie pierwszego czytania projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Bubula mówiła, że wprowadzenie nowej ustawy jest konieczne i : - Ta reforma ma doprowadzić do ich dobrego zarządzania i dobrego finansowania. Nie zgodziła się z tym posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, która z sejmowej mównicy przekonywała, że to ustawa "dla koleżanek i kolegów". Posłanka w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej złożyła wniosek o odrzucenie projektu noweli ustawy. Podobny wniosek w mieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła Andżelika Możdżanowska. Nowa ustawa medialna ma zastąpić też. małą ustawę medialna, która obowiązuje od końca zeszłego roku, jej moc wygasa 30 czerwca. Według zapisów nowej ustawy prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nie będą podlegać ministrowi skarbu państwa, tak jak jest to aktualnie. Zakłada także powstanie Rady Mediów Narodowych.

W piątek w Sejmie w czasie porannych głosowań będzie rozpatrywane wnioski o odrzucenie projektu o Radzie Mediów Narodowych. Być może nie obejdzie się bez spięć i sporów, bo projekt dotyczący zmian w mediach od dawna budzi kontrowersje i jest krytykowany przez opozycję. Goszczący w piątek u Moniki Olejnik lider Kukiz'15 stwierdził wprost, że projekt ustawy autorstwa PiS jest nietrafiony: - PiS robi atrapę. Mieli pół roku na napisanie dużej ustawy medialnej i nic się nie działo w zakresie prac nad tą ustawą. Było pół roku na ustalenie kwestii takiej, jak finansowanie mediów publicznych, a pomysł pobierania opłat od licznika energii elektrycznej jest po prostu zły - mówił.

RELACJA Z POSIEDZENIA SEJMU na SE.pl

18:00 Na koniec Grzegorzowi Schetynie dopiekł również Joachim Brudziński. Polityk z sejmowej mównicy poprosił o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Dlaczego?

- (...) aby w jego trakcie uświadomić przewodniczącemu Schetynie, że jego rozpaczliwa walka o przywództwo w Platformie z premier Ewą Kopacz i ta próba wykorzystywania mównicy sejmowej do tego, żeby budować się na potrzeby walki frakcyjnej jest niegodna lidera partii opozycyjnej - mówił Brudziński.

17:27 Wydawało się, że największe emocje już za nami, a tu proszę... W trakcie sprawozdania Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji pojawił się temat SKOK-ów i frankowiczów. Na mównicy ponownie pojawił się prezes Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że tylko SKOK Wołomin ma udowodnione winy. Wówczas emocjonalne przemówienie wygłosił Schetyna, który groził, że Kaczyński będzie kiedyś prosił prezydenta o ułaskawienie jak Mariusz Kamiński. Z sali zaczęło się wówczas rozlegać skandowanie ,,Precz z mównicy".

Gdy na mównicy pojawiła się posłanka Nowoczesnej i pytała czy to nie również PiS zachęcał do brania kredytów we frankach, z ław sejmowych, które zajmuje PiS rozległo się natomiast skandowanie "Petru, Petru". Emocje rozładował dopiero poseł Kukiz'15, Błażej Parda.

16:10 Projekt ustawy PiS o TK przeszedł do dalszych prac w komisji sprawiedliwości. Jak poinformował poseł PO:

 

Ponadto Sejm skierował projekt PSL do prac w komisji. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 276 posłów. Warto przypomnieć, że wcześniej do prac w komisji głosami... PiS (opozycja była paradoksalnie przeciw) trafił projekt KOD.

16:01 Obrady zostają wznowione. Tym razem na tapecie projekty ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

15:30 Stało się:

 

 

Głosowało 432 posłów. Ustawę poparło 249 z nich, przeciw było 173, a 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli zatwierdzą ją również senatorowi - trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczegóły nowej ustawy terrorystycznej opisywaliśmy (TUTAJ).

Marszałek ogłosił 20 minutową przerwę.

15:22 Dziennikarz "Rzeczpospolitej" taką oto obserwację z Sejmu przytoczył na TT:

 

 

Tymczasem posłowie zakończyli już głosowania nad poprawkami (które systematycznie były odrzucane)- wkrótce ma się odbyć głosowanie nad całym projektem. Póki co jednak Rafał Grupiński prosi o przerwę w obradach i zwołanie Konwentu Seniorów ("bynajmniej nie na obiad", jak zaznacza) aby upomnieć Macieja Wąsika, za jego postawę i niegodne posła zachowania w stosunku do opozycji. Określa również Kaczyńskiego mianem ,,Kuby Rozpruwacza" polskiej demokracji.

Na mównicę wyszedł sam prezes PiS, który krótko powiedział: ,,Kiedyś broniliście w Sejmie złodziei, dzisiaj terrorystów". Natomiast Maciej Wąsik dodał: ,,Wolę siedzieć na ławie oskarżonych z Mariuszem Kamińskim, niż być uniewinniony z Beatą Sawicką". Te słowa spotkały się z owacją pewnej części sali.

15:04 Posłowi Sanockiemu (niezależny) śpieszy się chyba do domu. Zaapelował do marszałka o zabieranie głosu osobom, które powielają już pytania, które wcześniej były zadane, gdyż ,,jest piątek".

14:57 Trwa debata na temat ustawy antyterrorystycznej. Posłanka PO Monika Wielichowska grzmiała z sejmowej mównicy: - Gdy ta ustawa wejdzie w życie, nasze swobody obywatelskie staną się fikcją. Kiedy ustawa wyjdzie z Sejmu i Senatu, będzie podpisana przez prezydenta, to Polska stanie się państwem policyjnym, a państwo policyjne to dyktatura.

Tymczasem Anna Maria Siarkowska z Kukiz'15 stwierdziła: - Zapis o konieczności rejestracji wszystkich kart pre-paid jest zbędny, szkodliwy, zupełnie niepotrzebny i w żaden sposób nie będzie poprawiał bezpieczeństwa Polaków.

14.25 Głosowania głosowaniami, ale .... tak to dziś jest w Sejmie:

14.15 Posłowie zgłaszają poprawki do projektu ustawy antyterrorystycznej, ale jak dotąd, wszelkie poprawki zostają odrzucone przez posłów w głosowaniach.

13.50 Rafał Trzaskowski z PO:

13.45 Posłowie zajmują się ustawą antyterrorystyczną. Trwa sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

12.45 Jeden z posłów PSL zarzucił minister edukacji, że wypowiada się na temat energii, a ona go zgasiła! Anna Zalewska przyznała, że niektórych cechuje interdyscypliarność, i ją też.

12.15 Trwa dyskusja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

12.00 Czas na sprawy mediów. Liroy ostro: - Minister Czabański nas oszukał. Przez pół roku nie przygotowaliście ustawy! Daliśmy wam żółte światło, a teraz macie od nas czerwone! Głosowanie: Sejm skierował projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu, wniosek o odrzucenie nie został przyjęty.

11.54 Sejm powołał Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP. Za było 284 posłów, przeciw 124. wstrzymało się 34.

11.50 Za chwilę odbędzie się głosowanie za przyjęciem kandydata na stanowisko prezesa NBP.

11.42 Atmosferę uspokaja pojawienie się Jana Łopaty z PSL, który występuje w imieniu swego klubu.

11.39 Kaczyński upomina marszałka, by zwrócił uwagę na to, co Petru mówi, a mówi rzeczy, które nie mają związku ze sprawą. Na co Ewa Kopacz pyta, jakim cudem marszałek dopuścił do głosu prezesa PiS. Zaczyna być gorąco!

11.38 Petru wspomina, że jak będzie źle, to PiS będzie drukował pieniądze: - Już miał wasz koalicjant kiedyś takie zapędy, z Samoobrony - grzmi Petru. Poseł ma nadzieje, że PiS nie będzie nakazywał drukować pieniędzy NBP. - Rząd ma problem z używaniem drukarki, ale w tym przypadku trzymajcie się od drukarki z dala. Jak mówi, nie N. nie jest opozycją totalną, dlatego wstrzyma się od głosu.

11.35 Ryszard Petru z Nowoczesnej: - Decydujemy dziś o tym, czy polskie rodziny będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Przy okazji poseł wspomina, że rządzący zrzucają winę za problemy na opozycję. - Tworzycie ludziom iluzje, że rozwiążecie ich problemy. Szastacie pieniędzmi, a ich nie starczy, już nie macie pieniędzy! Niedługo kasa będzie pusta - zapowiada Petru.

11.30 Kukiz'15 reprezentuje Rafał Wójcikowski. Ale zanim przedstawi stanowisko klubu, mówi o tym, że prezes NBP powinni być apolityczni, ale wcześniej też nie było apolitycznie. Wspomina Hannę Gronkiewicz-Waltz i Marka Belkę.

11.27 Adma Glapiński w Sejmie:

11.25 Izabela Leszczyna z klubu PO o kandydacie na prezesa Narodowego Banku Polskiego. - Glapiński jest z Porozumienia Centrum, czy nie ma innych kandydatów, nie ze swego środowiska? - pyta posłanka.

11.20 W imieniu klubu PiS przemawia Jacek Sasin, który przedstawia oświadczenie w sprawie powołania nowego prezesa NBP.

11.10 Powołany zostanie nowy prezes Narodowego Banku Polskiego. Kandydatem jest Adam Glapiński. Z kancelarii prezydenta występuje Małgorzata Sadurska.

11.05 - Proszę o zajęcie miejsc - mówi marszałek Kuchciński, ale... nikt go nie słucha. Marszałek musi podnieść głos, by posłowie zasiedli w ławach. - OOOO - reagują posłowie na słowa marszałka. Zanim posłowie dojdą do głosowania nad odrzuceniem wniosków dotyczących projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Sejm zajmie się powołaniem prezsa NBP.

Zobacz: Lech Wałęsa zadebiutował na Twitterze