ANTYTERRORYŚCI GOTOWI NA SZCZYT

i

Autor: Piotr Grzybowski ANTYTERRORYŚCI GOTOWI NA SZCZYT

Projekt ustawy antyterrorystycznej SZCZEGÓŁY

2016-06-07 14:31

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej, której jednym z głównych założeń jest zwiększenie koordynacji działań służb oraz doprecyzowanie zasad koordynacji między nimi. Jak argumentowano, ustawa ta jest niezbędna zważywszy na organizację w Polsce w tym roku szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Co zakłada projekt ustawy antyterrorystycznej, który ma wejść w życie?

Wśród najważniejszych założeń projektu USTAWY ANTYTERRORYSTYCZNEJ można wymienić:

1.To szef ABW ma odpowiadać za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. On też ma koordynować działania służb w tym zakresie. Szef MSWiA przejmuje natomiast kontrolę nad zdarzeniami dopiero po ewentualnym zdarzeniu.

2. Projekt zakłada czterostopniową skalę zagrożeń, oznaczone pierwszymi literami alfabetu. Czwarty, najwyższy stopień D byłby wprowadzony w przypadku zdarzenia terrorystycznego lub informacji wskazyjących na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia ((zarówno w Polsce, jak iza granicą). Przy trzecim i czwartym stopniu zagrożenia mogą być odwoływane planowane zgromadzenia publiczne i imprezy masowe, oraz może być wezwane wojsko do udzielenia pomocy.

3. Powstać ma wykaz osób podejrzanych o terroryzm.

4. Względem obcokrajowców będzie można przeprowadzać kontrolę operacyjną trwającą nawet 3 miesiące. Pod pojęciem takiej kontroli mieszczą się m.in.: podsłuch, obserwacja, wgląd w korespondencję. Przedłużenie działań po okresie 3 miesięcy będzie wymagać zgody sądu. Służby będą też mogłby pobierać odciski palców i robić zdjęcia osobom, co do których są watpliwości co do ich tożsamości.

5. Służby mają mieć zapewniony szeroki dostęp do baz danych większości instytucji i urzędów państwowych. ABW będzie mogła też korzystać z monitoringu w obiektach publicznych, na drogach i w miejscach publicznych. Utworzy też wykaz obiektów, instalacji i urządzeń szczególnie zagrożonych zdarzeniem o charakterze terrorystycznym.

6. Pojawiła się możliwość użycia broni, aby zabić osobę dokonującą zamachu w sytuacji, gdy "jest to niezbędne do przeciwdziałania bezpośredniemu, bezprawnemu, gwałtownemu zamachowi na życie lub zdrowie człowieka". Prawo do takiego specjalnego użycia broni będą mieli funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, ABW lub żołnierze w składzie grupy kontrterrorystycznej. Decyzję będzie podejmował kierujący działaniami i przekazywał dowódcy grupy, który wyda rozkaz. W nowych przepisach znalazły się również zapisy zezwalające na zestrzelenie drona.

7. Przeszukania i zatrzymania będą dozwolone o każdej porze (obecnie od 6 do 22). Zatrzymani mogą, za zgodą sądu, trafić do aresztu na 14 dni.

8. Policja będzie mogla użyć urządzeń blokujących telekomunikację na wybranym obszarze. Na 7 dni będzie można też zamknąć określone przejścia graniczne. Szef ABW będzie miał możliwość blokady do 30 dni pewnych treści w internecie, choć na takie działanie zgodę będzie musiał wyrazić prokurator generalny.

9.W Kodeksie Karnym mają się pojawić nowe sankcje (do 3 lat więzienia) za sam udział w szkoleniu terrorystycznym lub też przekroczenie granicy w celu terrorystycznym.. Zwolnione z kary będą osoby, które odstąpią od aktu terroru, lub pomagania w nim, jeśli poinformują o tym wymiar sprawiedliwości.

10. Ustawa ma zobowiązywać do podawania danych osobowych, adresu i danych dokumentu tożsamości przy kupowaniu przedpłaconych kart telefonii komórkowej (tzw. pre-paidów).

Zobacz także: Ojciec Dudy zarabia dwa razy więcej niż prezydent i ma gigantyczną emeryturę

Nasi Partnerzy polecają